Ziya Zakir Acar; “Ermeniler Iğdır’da Büyük Katliamlar Yapmışlardır”

hh

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar; “Iğdır ve çevresinde Ermeniler çok büyük katliamlar yapmışlardır. Iğdır’da Ermenilerin yaptıkları zulümlerin ve katliamların büyük kanıtları mevcuttur”dedi.

Ziya Zakir Acar, yaptığı açıklamada 1980 li yıllarda bölgemizde yaptığım araştırmalarda Ermeni katliamlarını gören şahitleri bizzat dinledim. Ermeniler, Bayraktutan Köyünde Ağa Çelik’in samanlığına çoluk çocuğu doldurarak yakmışlardır. Hakmehmet köyünde Uzun Hasan kuyusuna erkeklerin kafalarını keserek, kurşunlayarak 95 masum Türkü, kurban bayramı arifesinde Türklerin kurban bayramını kutluyoruz diyerek öldürerek doldurmuşlardır. Oba köyünde köyün erkeklerini bir dama toplayarak ateş vererek yakmışlardır. Küllük

Köyünde Yakup Gürel kuyusuna diri diri insanlarımızı üst üste doldurarak öldürmüşler. Kadıkışlak ve Necafali köylerinde çoluk çocuğu Balahana denilen iki katlı kerpiçten eve toplayarak yakmışlardır.

Koçkıran köyünde kestikleri Türklerin kanları caminin havuzunu doldurmuştur. Gedikli köyünde bir eve doldurulan insanlarımız diri diri yakılmışlardır. Bu köylerimizden Gedikli Hakmehmet ve Oba’da bulunan toplu mezarlar ulusal basın önünde açılmış ve gerçekler ortaya çıkarılmıştır. Diğer köylerimizde de yapılacak kazı çalışmalarında toplu katliamların gün ışığına çıkacağı aşikârdır.”görüşlerine yer verdi.

Ziya Zakir Acar, şunları kaydetti: “Oba Köyünde 1/ 2 Mart 1986 Yılında Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Enver Konukçu, Cevat Başaran, Iğdır Kaymakamı Halil Ulusoy, Belediye Başkanı Orhan Ağırkaya ‘nın girişimleri ile kar yağışı altında 10 saatlik bir kazıdan sonra Ermeni çetelerince katledilen 90 Türk vatandaşına ait kafa ve iskelet kemikleri ortaya çıktı. Bulgular Görgü tanığı Sakine Aksu ifadesi ile birleştirilince; Ermeni çetelerinin; “Tandır Damı

Katliamı” gerçek boyutlarıyla ortaya çıkmıştır. Gerek Osmanlı arşiv belgeleri gerekse olayı ya bizzat yaşayan ya da babasından, dedesinden duymuş olanların ifadeleri ile tespit edilmiş olan Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Gedikli/Tavusgün köyü toplu mezar kazısı 27 Mayıs 2003 tarihinde Türk ve yabancı bilim adamı ve basın mensupları önünde gerçekleştirildi. Kazının henüz başlarında ortaya çıkan görüntü kazıda bulunan yerli ve yabancı gözlemcilerin hafızasından oldukça uzun bir süre kaybolmayacak gibiydi. Avusturya’dan kazıya gözlemci olarak katılan Bayan Kerstin Tomenendal, kazı sırasında görmüş olduğu manzarayı hatırladığını söylerken gözlerinden yaşlar akıyor; “İki çocuğum var… Herhalde ben de olsaydım aynısını yapardım… Çocuklarıma sımsıkı sarılır o dehşet anını beklerdim” diyor… Bayan Tomenendal’ın gördüğü manzara: “Katliam sırasında biri üç yaşında diğeri yedi

yaşlarında iki çocuğuna sarılmış ve Ermeniler tarafından kafatası ikiye ayrılmış anne ve çocuklarının iskeletlerinin  görüntüsüydü…”Iğdır’da 5–7 Ekim 1999 tarihlerinde düzenlenen “21.Yüzyıla Girerken Tarihe Dostça Bakış: Türk-Ermeni İlişkileri Uluslar arası Sempozyumu” çerçevesinde Hakmehmet Köyünde gerçekleştirilen kazı çalışmalarına 6 Ekim’de 1999 tarihinde başlanmış ve çalışma şartlarının güçlüğü nedeniyle kazı 7 Ekim’de de sürdürülmüştür. Kazı çalışmaları Atatürk Üniversitesinden Arkeolog Prof. Dr. Cevat Başaran, Dr. Ali Yalçın Tavukçu ile Arş. Gör. Ertan Küçükefe ve Hacettepe Üniversitesi’nden Antropolog Yard. Doç. Dr. Yılmaz Erdal’dan oluşan teknik ekip tarafından yürütülmüştür.

Çalışmalara Hakmehmet köylüleri de katkıda bulunmuşlardır. , İtalyan

Tarih Bilimci Prof. Dr. Stefeno Trinkhese, Avusturyalı Tarih Bilimci Prof, Dr. Eric Faycıl ve BCC Televizyonu’nun da bizzat katılımıyla toplu mezar kazısı iki gün sürmüş, 83 kişiye ait kafatası ve iskelet kemikleri çıkarılmıştır. Canlı şairlerinden Abbas GÜNEŞ’İN anlattığına göre; Köye Ermeniler tarafından baskın yapılmış, erkekleri toplamışlar ve kurşunlayarak kuyuya atmışlardır.

Iğdır’da Ermeniler tarafından katledilen Türklere ait en az 10’a yakın yerleri tespit edilmiş tespit edilmiş toplu mezar yerleri mevcuttur. Bu toplu katliam yerleri açılırsa yapılan vahşetin boyutu ortaya çıkacaktır.

Ermeni katliamlarına uğramış canlı tanıkları yakından dinledim, ses ve görüntülerini aldım. “Görenlerin Gözüyle Iğdır’da Ermeni Katliamı” isimli bir çalışma ve VCD hazırladım. Yine Ermeni katliamlarını anlatan “İçimdeki Sızı” ile “Ayazlı Bir Gece” isimli gerçek iki hikâye yazdım. Ermenilerin bu bölgede yapmış oldukları katliamların boyutu çok büyüktür.”

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.