Yüz Yıllık Nasihat İle Hayallere Doğru Yolculuk

999

Iğdır Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Nizamettin TAŞBAĞ Türk Hava Yolları ile yaptığı seyahatte, öğrenciler için planlamış olduğu projeyi hayata geçirdi.

Taşbağ, bindiği uçakta “BU SAYFA GEÇİLMEZ” adlı Çanakkale’deki direnişi anlatan tarihsel bilgilerin akıcı bir üslup ve çekici bir görsellikle okuyucuya sunulduğu dergiyi okumaya başlayınca bu çalışmanın daha çok insana nasıl ulaştırılacağına dair yolculuk boyunca kafasında fikir egzersizi yapar.

Her şey, yolculuk bitiminde THY’ye atılan bir mail’le başlar. Mail’i ilgi çekici bulan THY’nin Nizamettin Taşbağ’a bu fikrinden dolayı teşekkür edişiyle devam eden görüşmeler Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğüyle görüşme neticesinde öğrencilerin bu güzel çalışmayla tanışmasıyla neticelenir.

Toplumumuz, gençlerimiz, öğrencilerimiz adına yapılan bu çalışmanın ayrıntılarını sizler adına Nizamettin Taşbağ’a sorduk.

– Sayın Nizamettin TAŞBAĞ yapmış olduğunuz ve desteklediğiniz birçok proje halkımız tarafından bilinmekte ve takdirle edilmekte… Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Iğdır Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olarak öğrencilere sunduğunuz bu çalışma nasıl gelişti, bize biraz bahseder misiniz?

Öncelikle şahsım ve Iğdır Genç Girişimciler Kurulu adına sizlere teşekkür ederim. İşlerimiz gereği yoğun olarak yurt içi ve yurt dışı seyahatleri yapmaktayım. Genellikle uçakla gerçekleştirdiğim bu seyahatlerin birçoğu tabiatı itibarıyla; buradan, memleketimizden başlamakta… Iğdır’dan seyahatlerimiz uzun sürmekte ve bu uçuşlar esnasında artık bir

alışkanlık olarak uçakta bulunan SKY Life dergisine okumaktayım. Derginin Mart Ayında ki baskısının orta sayfalarında Çanakkale Savaşının 100. Yılı Anısına basılmış olan Çanakkale de savaşan askerlerin bulunduğu resim ve altında ” Bu Sayfa Geçilmez ” başlığı vardı.

Çanakkale Savaşının 100. Yılında “ Farklı milletlerden gelen ve ülkeleri için canını veren bütün askerleri selamlamadan, güzel ülkemizin kaderini belirleyen şehitlerimizi gururla anmadan bu sayfa geçilmez … ” diye yazmaktaydı dergide…

Bana, daha önce Çanakkale gezimde “Dur Yolcu Bilmeden gelip geçtiğin bu toprak bir devrin battığı yerdir” yazıtında olan tarihi gerçekleri hatırlatmıştı.

Çanakkale’yle ilgili yazılanlar aslında birçok kitap ve dergide söz konusu. THY’de sizi bunlardan farklı olarak etkileyen ne oldu?

Evet, bu tarihsel bilgiler birçok dergide mevcut olabilir. Ama bir dergi düşünün ki THY’nin hizmet kültürü içerisinde sunulmakta ve uçağa binen birçok kişi genellikle tam olarak okumadığı gibi yanında da götürmemektedir. Ayrıca aylık olarak çıkarılan bu dergiler ay sonu toplatılarak imha edilmektedir. Emek verilen bu çalışmanın bir ay sonra imha edilmesine gönlüm razı değildi.

Spesifik olarak düşünüldüğünde Çanakkale boğazında yaşanan zorluklar ile elde edilen başarılar tarihe altın harflerle yazılmıştır ancak genç nesil maalesef kültür, tarih gibi konularda ilgi zayıflığı yaşamakta… Çocuklarımız için bir nebzede olsa bu çalışmayı fırsata çevirebiliriz diye düşündüm. THY’nin SKY LİFE dergisi yayın kurulu ile irtibata geçerek bu dergilerin yararlı şekilde kullanılması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Iğdır Genç Girişimciler Kurulu olarak Türk Hava Yolları ile ortak proje düzenleyerek öğrencilerle buluşturmayı önerdik ve önerimizin kendilerini çok memnun ettiğini bildirerek dergileri tarafımıza ulaştırdılar.

Sonrasında ne yaptınız?

  1000 adet imha edilecekken öğrencilerimizde Çanakkale ruhunu oluşturacak dergi elimize geçtiğinde İl Milli Eğitim Müdürümüz ’den randevu talep ederek konuyu ilettik. Tabi onlarda çok memnun oldu. Bize okul tayin ettiler. Dergileri öğrencilerimizle buluşturduk.

Katma değeri yüksek bir mutluluk oluştu. THY, bizler, öğrenciler mutlu olduk. Umarım veliler de mutlu olmuşlardır.

Yani bir anlamda Çanakkale ruhunu göklerde gezdiren THY’den dergiyi alıp yere indirdiniz.

Bakın şöyle söyleyeyim: Her insan dünyaya geldiği zaman gelecek ile ilgili hayaller kurar. Buhayallerin içinde gökyüzünde bulutlarla buluşmak da vardır elbette. Her çocuk; tarlada,köyde, şehirde havalimanının yanından geçerken uçakları seyrederek “bende bir gün uçmak istiyorum veya pilot olmak istiyorum” diye düşünür.

Bizim bu projemiz bir diğer yönüyle de hayalleri olan, uçaklar hakkında bilgisi bulunmayan, kendi küçük ama hayal dünyası büyük öğrencilere ulaşmak gayesi de gütmekteydi. Bu kapsamda THY ekibinden uçaklar hakkında bilgi verebilecek pilot ve kabin memuru arkadaşlarımızı öğrencilerimizle buluşturma gayesi içerisindeyiz. Bizim toplumumuza karşı sorumluluklarımız, vazifelerimiz var. Elimizden geldiğince çaba sarf edeceğiz.

“BU SAYFA GEÇİLMEZ” adlı Çanakkale’deki direnişi anlatan tarihsel dergiyi Iğdır Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Nizamettin TAŞBAĞ ve Eğitim ve Liselerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emrah Güzel Iğdır Merkez ve ilçeleri ziyaret ederek öğrencilere dağıttı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.