Yüz Yıllık Ağacı Fırtına Devirdi

İTFAİYE ETRAFA SAVRULAN KUŞLARI TOPLADI (İHA/IĞDIR-İHA)

Iğdır’da etkili olan fırtına nedeniyle asırlık ağaç devrilirken, ağaçtaki yuvalardan savrulan onlarca gri balıkçıl kuşu da yaralandı.

 Kent merkezinde öğleden sonra etkisini gösteren fırtına nedeniyle Iğdır’ın sembolü haline gelen gri balıkçıl kuşlarının yuva yaptığı Haydar Aliyev Parkı’ndaki 100 yıllık söğüt ağacı devrildi. Ağacın devrilmesiyle yuvalarında bulunan 26 adet balıkçıl kuşu da düştü. Çevreden geçenlerin durumu yetkililere bildirmesi üzerine olay yerine itfaiye ile Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ve Ağrı Dağı Arama Kurtarma Derneği ekipleri geldi.

İtfaiye ekipleri ağaçta kalan diğer kuşları kurtarırken, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekipleri ise yaralanan kuşlara müdahalede bulundu.

Devrilmenin etkisiyle yuvalarından düşen 23 kuştan 3 tanesini telef oldu, geri kalan 23 kuş ise tedavi altına alındı.

Orman ve Su İşleri Müdürü Mete Türkoğlu, “Iğdır’da etkili olan şiddetli rüzgâr neticesinde Haydar Aliyev Parkı’nda bulunan ve kentin sembolleri olan gri balıkçıl kuşları devrilen ağacın dallarından düşerek yaralandılar. 3 tanesi ölmüş, bazıları yaralanmış. Tedavilerine başlayacağız” dedi. Yaralanan kuşların Kars Kafkas Üniversitesi Doğa ve Kuş Koruma Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderileceği öğrenildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.