“Yüreğim İrevan’da Kaldı” Romanı Vali Davut Haner’e Hediye Edildi

6

Eğitimci, gazeteci, araştırmacı, yazar Serdar Ünsal, 1920 yılında bir Türk yurdu olan bugün Ermenistan topraklarında kalan İrevan şehrinde yaşayan Türklerin Ermeni mezalimine uğrayarak doğdukları topraklardan kaçış hikâyesinin anlatıldığı romanını Iğdır Valisi Davut Haner’i ziyaret ederek hediye etti.

Iğdır Valisi Davut Haner’e kitabıyla ilgili bilgi veren Yazar Serdar Ünsal şunları söyledi:

 “Gerçek yaşanmış bir hikaye, daha doğrusu babaannemin İrevan’dan Ermenilerin saldırısı sonucu kaçışlarının hikayesi, İrevan’dan Aras Nehri’ne, oradan İran’a, İran’dan Türkiye’ye, Iğdır’a gelip bin bir zorluklarla yaşamaya çalıştığı bir yaşam öyküsüdür. Babaannem İrevan’da evini, sevdiklerini, babasını bırakarak kocasıyla kızıyla İran’a kaçarken Ermeniler tarafından Aras Nehri’nde kocasının vurulmasını ölünceye kadar unutamadı. İşte Ermeni mezalimini en iyi şekilde bu romanda anlatmaya çalıştım. Ermeniler sözde soykırım yalanlarının 100. yılına hazırlanırken bu romanın çıkması bence çok ses getirecektir. Ermenilerin gerçek yüzünü herkes bir daha yakından görmüş olacaktır. Kısacası okuyucu, “Yüreğim İrevan’da Kaldı” romanında vatana, İrevan’a hasret ölenlerin hikâyesini, Ermenilerin yaptığı zulmü, Ermenilerin 1920 yılında İrevan’ da yaptıkları vahşeti, Aras Nehri’ni kan gölüne çevirmelerini, eşi kocadan, anneyi yavrusundan, anne ve babayı evladından ayırmalarını, bir Hocalı faciasının benzerini okuyacak, hüzünlenecek, üzülecek.”

Vali Davut Haner de; “tebrik ederim. Bu tarihi konuları roman dilinde anlatmanız güzel bir olay. En kısa zamanda okuyacağım, başarılar dilerim” dedi.

Serdar Ünsal tarafından yazılan romanın editörlüğünü Zeynep Hoşhaber, Azerbaycan Türkçesi ile yazılan kısımları Hatice Tağal, kapak tasarımını Tuncer Kırhan, kapak resmini Ekber Yeşilyurt ve PR menajeri Elnur Eltürk üstlenmiştir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.