Yerli Domates Salçasına Yoğun İlgi‏

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarının ardından olgunlaşan salçalık domates ve biberler, Iğdır’da mahalle aralarında dolaşan küçük makinelerle salçaya dönüştürülüyor.

 

7

GELENEKLERİ DEVAM ETTİRİYORLAR

Iğdır’da ev hanımlarının ev salçası yapma telaşı başladı. Kış aylarının vazgeçilmez tatları arasında olan ev salçası, Iğdır’da yapılmaya başlandı.

HAZIR SALÇANIN TADI YOK

Yaz aylarının sonlarına doğru toplanan bahçe domatesi ve kırmızıbiberi ile hanımlar, kış ayları için yemeklerinde kullanmak için salça yapmaya başladı.

Hazır salçaları tercih etmeyen vatandaşlar eski gelenekleri devam ettiriyor. Kasalarla aldıkları domates ve biberleri temizleyerek çekime hazırlayan hanımlar hazırladıkları biber ve domatesleri salça haline getiriyor. Merkez Mahalle araların da ve köylerde salça makinesiyle uzun süren uğraşla biberleri ve domatesleri salçaya dönüştürüyor. Makinelerden çekilen salçalar olgunlaşmaları için damlara bırakılıyor.

“EVDE YAPILAN SALÇALAR DAHA LEZZETLİ OLUYOR”

Ev hanımı Yağmur Cebe, “Domates ve biberlerimizi kendi bahçelerimizden toplayıp salça haline getiriyoruz.

Iğdır’ın her yerinde bu işi yapıyoruz. Sonbahar geldiğinde yaklaşık bir ay bu işle uğraşıyoruz. Fabrika da yapılan salça ile ev yapımı salça arasında çok büyük farklar var. Fabrika salçası ev yapımı salçanın yanından bile geçemez. Evde yapılan salçalar daha lezzetli oluyor. Her şey göz önünde oluyor. Bu salçaları kavanoz da bir sene muhafaza edilerek tüketilebiliyor” dedi.

DOMATES FİYATLARI DÜŞÜK

Yerli ve organik domateslerin fiyatları çok düsük bir kasa domates 5 – 7 TL arasında deyisiyor.  Bizlerde zarardan kar etmek için Domates salçası yaparak satıyoruz.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.