Yeni Muhtarlar Bilgilendirildi

1

Kars Merkez İlçe Nüfus Müdiresi Fatma Akbulak, yeni seçilen mahalle ve köy muhtarlarını nüfus ve vatandaşlık konularında bilgilendirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde göreve gelen köy ve mahalle muhtarlarına, ilgili daire müdürleri tarafından yeni görevlerindeki iş ve işlemlerini daha iyi yürütebilmeleri için çeşitli konularda eğitimler veriliyor.

Kars merkez ilçe Nüfus Müdiresi ve Nüfus Şefi Gülşah Bulut da düzenledikleri eğitim programıyla köy ve mahalle muhtarlarına kurumunu ilgilendiren çeşitli bilgiler verdi.

İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda düzenlenen programda, Müdire Akbulak, muhtarlara öncelikli olarak evlenme ve ölüm kayıtlarının tutulması gibi nüfus ve vatandaşlık işlemleri konularında bilgilendirdi.

Akbulak ayrıca evlenme koşulları, evlenme engelleri, batil olan evlenmeler, evlendirme memurlarının yetki ve sorumlulukları, evlenme akdinin yapılması, müracaat usulleri, evlenme dosyalarının hazırlanması, evlenme usul ve şekilleri, şahitlik şatları, evlenmeleri nüfus müdürlüklerine bildirilmesi ve tescili, uluslararası nüfus cüzdanlarının verilmesi konularında da ayrıntılı bilgiler verdi.

Evlenme ilgili ceza hükümlerini hakkında da bilgiler veren Akbulak, evlenme muayenesi hakkında nizamname ile birlikte sağlık raporlarının verilmesi ile birlikte evlenme ile ilgili ceza hükümleriyle ilgili de bilgilendirdi.

MUHTARLARIN BAŞLICA SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Muhtarların çeşitli sorularını da cevaplandıran Müdüre Fatma Akbulak, adres kayıt sistemi ile ilgili olarak da aşağıdaki konu başlıkları altında muhtarların başlıca sorumluluklarına da dikkat çekerek kapsamlı bilgileri muhtarlarla paylaştı.

“Muhtarlarca sistem kullanılması ve belgelerin düzenlenmesi nasıl yapılır? Adres standartlarının tanımlanması, sorulu kurumlar ve sorumlulukları nelerdir? Yerleşim yeri ve diğer adres tanımlanması ve esasları nelerdir? Bildirim süresi, bildirimim nerelere ve nasıl yapılacağı. Posta ile yapılacak bildirimler ilişkin esaslar ve dikkat edilecek hususlar nelerdir? Adres beyanında ve kontrolünde kullanılan formlar ve temin edileceği yerler nelerdir. Yerleşim yeri ve diğer adres belgesinin nerelerden alınacağı, kimlere verilebileceği, geçerlilik süresi ve standardizasyon esasları nelerdir? Adres bilgisini alma yetkisi ve idari para cezaları. Nüfus hizmetleri kanununda muhtarlarla ilgili hükümler ve kapsamları nelerdir? Adres ve numaralamaya ilişkin yönetmelikte muhtarlarla ilgili hükümler nelerdir? Adres kayıt sistemi yönetmeliği ve önergesinde muhtarlarla ilgili hükümler nelerdir?

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.