“Yeni Anayasa Yeni Türkiye” Konferansı

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMA ÖZLEM ZENGİN, "ŞU ANDAKİ ANAYSA BİZE DAR GELİYOR. ANAYASA NOKSAN BİZ NOKSAN DEĞİLİZ" DEDİ. (İHA/IĞDIR-İHA)

 Cumhurbaşkanı Başdanışma Özlem Zengin, Iğdır’da “Yeni Anayasa Yeni Türkiye” konulu konferansa katıldı.

Iğdır İlim Yayam Cemiyeti ile Iğdır Üniversitesi İdeal Gençlik Topluluğunun ortaklaşa organize ettiği konferans Iğdır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı Başdanışma Özlem Zengin, şu andaki yürürlükteki anayasa bizlere dar geldiğini, noksanlığın şu andaki anayasa olduğunu kaydetti. Zengin, “Türkiye 1924 anayasanı saymasak, bir demokratik anayasa yapma şansını yakalayamamıştır. Halk kendi iradesini kendi iktidarını öne çıkarmıştır. Ama darbelere maruz kalmış bir siyasi tarihimiz var. Zaten buradaki amaç da bizim anaysa yapmamızdı! Temel amaç milletin iradesi iktidar olsun, ama iktidar olan muktedir olmasın, yönetmesin bütün mesele buydu. Şu bakıldığında milletimizin bir noksanı yok, işte milletimizin bir noksanı varda tamamlama anı içerinde değiliz. Milletimizin kendi hali ile siyasi birikimi ile birlikte, kenedi arzu ettiği gibi bir askeri darbe olmadan, gerçekten bir hukuk devleti olabilecek bir anayasa yapalım istenilmektedir. Yani burada bir noksanız var da ne yapabiliriz çabası içerinde değiliz. Burada millet olarak bir noksanımız yok, ama bu anayasa şu andaki anaysa bize dar geliyor. Anayasa noksan biz noksan değiliz. Burada bizim isteğimiz çağdaş, hukuk devletine yaraşır, bir ideolojisi olmayan, kısa net anlaşılır, sağa sola çekilir imkanı vermeyen bir anayasa yapmak istiyoruz. Bu anlamda bu milletin kendisin özgür isteği bir anayasa yapması gerekiyor ” dedi.

“BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİN YENİ ANAYSA YAPMA TALEBİNİ CİDDİYE ALMALIDIR”

 Yeni anayasa yapmanın sadece AK Parti değil, bütün siyasi partilerin ciddi alması gereken bir talep olduğunun belirten Zengin, “Memleketin hangi bölgesine gittiğinde vatandaşın bu işe büyük bir alakası var, hatta siyasilerden çok daha fazla anaysa yapma meselesini ciddiye aldıklarını düşünüyorum. Bu yüzden bence tüm siyasi partilerin bu işi ciddiye alması lazım, çünkü anayasa yapmak sadece AK Parti’nin meselesi değil. Böyle bir talep var, milletimiz tarafından anlamaya, anlaşılmaya çalışılıyor. Ben bunu gözlemliyorum, milletimiz buna sahip çıkıyor. Bu iradeye kim daha fazla sahip çıkarsa o karlı olur” diye konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.