Yavru Şahin Koruma Altına Alındı

Iğdır’ın Melekli Beldesi tarım arazisinde Hakan Sakar ve Tolga Çatak isimli vatandaşlar tarafından bulunan yavru Şahin, Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

            Konu ile ilgili açıklama yapan Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Veteriner kontrolünden geçirilen Şahinin kanatlarında herhangi bir sorunu olmadığını belirtti.

            Türkoğlu, “Yavru olması nedeniyle büyük ihtimalle uçma denemesi yapması neticesinde yuvadan düştüğü, yaklaşık olarak 4 haftalık bir bakımdan sonra doğaya dönebilecektir. Atmacagiller familyasından yırtıcı kuş türüdür. Boyları 50–60 cm uzunluğundadır. Ağırlıkları erkekte 800-900 gram arasında, dişilerde ise 700-1200 gram arasındadır. Yaşam alanı olarak açık alanlar, tarım alanları, mera ve bataklıklara yakın ağaçlık alanlarda yaşarlar. Yuvalarını ise ağaçlara yaparlar. Tarla faresi, kuşlar, tavşanlar, sürüngenler, amfibiler, böcekler, kurbağalar ve toprak solucanları gibi canlılardan oluşan geniş bir besin tercihi vardır. Göç hayvanıdırlar. Fakat ilimizde iklimin mikroklima olması nedeniyle besin bulmakta zorlanmayan bu yırtıcıyı yılın her anında doğada görmek mümkündür” dedi.                                                                KAYNAK: İHA

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.