Yaralı Leylek Tedavi Altında

h4

Iğdır’da askerler tarafından yaralı halde bulunan leylek, tedavi edilmek üzere KAÜ Veterinerlik Fakültesi Yaban Hayatı Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderildi.

İlimiz, Kurt Ömer Sınır Karakolu yakınlarındaki bir alanda karakol yetkililerince kanadı kırık ve uçma yeteneği olmayan leylek bulundu. Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı ekiplerine haber verilmesi üzerine olay yerine giden ekiplerce kanadı kırık olan leyleğe şube müdürlüğü veteriner hekimi tarafından yapılan ilk müdahale yapıldı. Daha sonra Kafkas Üniversitesi Rehabilitasyon merkezine gönderildi.

Öğretim üyesi Prof. Dr. Burhan ÖZBA tarafından leyleğin burada röntgeni çekilerek bulgular ışığında müdahale yapıldı. Yapılan tetik neticesinde leyleğin sağ kanat uçma derisinde yırtık olduğu tespit edildi. Bu yırtığın tüfekten çıkan saçma etkisiyle olduğu tespit edildi.  

Besin zincirinin bir halkasını oluşturan ve ilimizin sembolü olan leyleklerin korunması konusunda vatandaşlardan duyarlılık beklendiği belirtildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.