Yanarak Ölen Aysun ve Burçin Öğretmen Anıldı

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’ne bağlı Ortadirek Köyü Okulunda 2003 yılında çıkan yangında hayatını kaybeden 2 öğretmen ile 1 öğrenci anıldı.

Doğubayazıt’a 15 kilometre uzaklıktaki bağlı Ortadirek köyü 24 Aralık 2003 günü yangın faciası yaşadı. 56 öğrencinin okuduğu 3 öğretmenin görev yaptığı Ortadirek Köyü birleştirilmiş sınıfı ilköğretim okulunda o gün sobayı, ilköğretim 4’üncü sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Okan Kömürcü yakmak istedi. Sobaya konulan tezeklere tiner dökerek kibrit çakan öğrenci bir anda alevler içinde kaldı. Okan Kömürcü’nün alevler arasında kaldığını gören öğretmen Burçin Uysal bir yandan diğer öğrencileri sınıftan boşaltmaya çalışırken, kendisini Kömürcü’nün üzerine attı. Alevlerin Burçin öğretmeni de sarması üzerine diğer öğretmen Aysun Karalar, üzerindeki kabanı çıkarıp eline alarak yanan arkadaşı ve öğrencisini kurtarmak için alevlerin arasına daldı. Öğretmen Elif Tezcan da diğer sınıfta bulunan pencerinin camını kırarak öğrencileri tahliye etti. 

ÖĞRENCİ HELİKOPTER PİSTİNDE, ÖĞRETMENLER GATA’DA ÖLDÜ

Alevlerin söndürülmesinin ardından iki öğretmen ve 3 öğrenci Doğubayazıt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır olan öğretmenler Aysun Karalar ve Burçin Uysalile öğrenci Okan Kömürcü Van Yüzüncü Yıl Ünivresitesi Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yanıkları ciddi olan 3 yaralı, 2’nci Ordu Komutanlığ’ınca sağlanan helikopterle Diyarbakır’a götürüleceği sırada öğrenci Okan Kömürcü helikopter pistinde yaşamını yitirdi. İki öğretmen ise kaldırılıdıkları Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olaydan sağ kurtulan diğer öğretmen Elif Tezcan ise bu duruma daha fazla dayanamayıp tayinle memleketi Isparta’ya gitti.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.