Yalova Valisi’ne Bir Tepki de Iğdır’dan

20

Iğdır’da Eğitim-Sen’liler çarşı merkezinde bulunan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıt’ı önünde bir araya gelerek Eğitimci Halil Serkan Öz’ün Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun hakaretleri sonrası yaşadığı stres sonucu yaşamını yitirmesini basın açıklaması ile kınadı. Açıklamaya Eğitim-Sen üyelerinin yanı sıra HDP Iğdır İl eş başkanları Cesim Katar, Dilber Turan, Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, Iğdır Yurtsever Öğrenci Derneği (I-YÖDER)öğrencileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Basın açıklamasında üzerinde “ Dilenci değil öğretmeniz”,” Yasta değil isyandayız”,”Acımız büyük” yazılı dövizler dikkat çekti.

Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Eğitim-Sen Iğdır Temsilciği İl Eş Başkanı Gökmen Gürcan, eğitimciler olarak onurlarını çiğnetmeyeceklerini belirterek” Bugün Tüm okullarda Halil Serkan Öz öğretmenimizin ölümü nedeniyle ilk derslere girmiyoruz. Yaşanan bu üzücü olaya neden olan valiyi kitlesel basın açıklamamızla Türkiye’nin dört bir yanında protesto ediyoruz. Onurumuzu çiğnetmeyeceğiz diyerek bir hafta boyunca kokart takıyoruz” dedi.

‘İktidarın en çok korktuğu şey eğitim emekçilerinin özgür düşünmesidir’

Gürcan, İktidarın en çok korktuğu şeyin eğitim emekçilerinin özgür düşünmesi olduğunu belirterek” Herkes bilmelidir ki iktidarın en çok korktuğu şey bu ülkenin geleceğini yetiştiren eğitim emekçilerinin özgür düşünmesidir. İktidarın bizlere yaptırmak istediği görev öğrencilerimize eleştirel düşünmeyi öğretmek değil, itaat etmek veya itaat etmeyi öğretmektir. Bu nedenlerdendir ki onlar özgürlüklerden korkmakta öğrencilerimizin düşünen ve sorgulayan insanlar olarak yetişmesini istememektedir. Cumhurbaşkanından Milli Eğitim Bakanlığına, Sağlık Bakanlığından valiye kadar el birliğiyle işlenmiş bir cinayettir” dedi.

Cinayetin hesabını sormak emeğimize ve öğrencilerimize sahip çıkmaktır’ Gürcan son olarak eğitimciler olarak cinayetin hesabını sormakla emeklerine ve öğrencilerine sahip çıkmakla eş değer olduğuna dikkat çekerek” Söylediğimiz gibi kimseyi yas tutmaya çağırmıyoruz. Onurumuz haklarımız ve emeğimiz için mücadeleye çağırıyoruz. Tüm eğitim ve bilim emekçileri bilmelidir ki Halil Serkan Öz’ün ölümüne neden olanlardan hesap sormak onurumuza, mesleğimize, emeğimize ve öğrencilerimize sahip çıkmak demektir” dedi.Basın açıklaması 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.