Yaban Hayvanlarını Korumaya Yönelik Tedbirler Alındı

aa

Önümüzdeki ay içinde avlanma sezonunun bitmesi ile yaban hayvanlarının Çiftleşme ve üreme dönemlerinde,  4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun 20. Maddesi kapsamında Valilik toplantı salonunda, Vali Yardımcısı Tolga Kamil ERSÖZ Başkanlığında, Orman ve Su İşleri Şube Müdürü, İl ve İlçe Emniyet Müdürlüğü, İl ve İlçe Jandarma Komutanlığı, Iğdır ilinde faaliyet gösteren avcı derneği ve fahri av müfettişlerinin katıldığı bir toplantı ile  ilimizdeki yaban hayvanlarını korumaya yönelik konu ile ilgili önlem ve planlama tedbirlerinin alınması amacıyla bir dizi önlemler alındı.

TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR:

1-Yabancı göçerlerin ilimize gelerek canlı mühre kullanarak kaçak avcılık yapması ve üreme dönemlerinde yumurtaların toplanması nedeniyle İl Şube Müdürlüğü, Jandarma, Emniyet ve Köy Muhtarları ile koordinasyonu sağlanarak ilimize gelen göçerlerin izinsiz olarak yerleşimlerinin önlenmesi.

2-Kaçak yerleşme yapan göçerlerin özellikle Suveren, Erhacı, Tuzluca, Yaycı, Bulakbaşı, Halfeli, Hoşhaber, tarafındaki köylere ait boşluk alanlara yerleşmesinin önlenmesi için ilgili Muhtarların uyarılması.

3-Emniyet, Jandarma birimlerinin yol arama-denetim kontrollerinde yaban hayvanlarının kontrolüne de önem verilmesi.

4-Jandarma ve Emniyet Birimlerince yapılan arazi kontrollerinde avcılarının kontrol edilmesi.

5-Güvenlik birimlerince yapılan arazi denetiminde rastlanılan göçer çadırlarında yaban hayvanı (Keklik, Tavşan vs.) görülmesi halinde toplatılarak Orman ve Su İşleri Iğdır Şube Müdürlüğüne teslim edilmesi.

6- Orman ve Su İşleri Iğdır Şube Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Koruma ekipleri, Yeşil Iğdır Avcılar Kulübü, Fahri Av Müfettişleri , İl Merkez Jandarma Komutanlığı,   İlçe Merkez Jandarma Komutanlıkları , İl ve İlçe Emniyet birimlerince Kaçak Avlanmayı önlemeye yönelik koordinasyon sağlanması.

7- 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun 6. Maddesi uyarınca mücadele kapsamında Ürünlerini ve hayvanlarını korumak için tarla, bağ ve bahçelerinde, arı kovanlarının bulunduğu yerde ve ormanda çalıştıkları için çadır ve barınaklarında, kendilerini korumak amacıyla ruhsatlı yivli veya yivsiz tüfekleri bulunduracaklar, “Av ve Yaban Hayvanlarının ve Yaşam Alanlarının Korunması, Zararlılarıyla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”in 57. maddesi kapsamında, şube müdürlüklerinden koruma amaçlı av tüfeği taşıma belgesi almak zorundadırlar.

Merkez ve İlçelerde, Kaymakamlıklar, Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğünün köy muhtarları ile yapılan toplantılarda, köylerindeki sürü sahiplerinin ve çobanların bu konuda uyarılmasının sağlanması.

8- Genellikle İl Merkezi ve İlçe Merkezlerinde Avlanmış Canlı-Cansız Yaban hayvanlarının (Keklik, tavşan, tilki v.b) satıcılarına karşı önlem alınması bunların suç delilleri ile birlikte Şube Müdürlüğümüze bildirilmeleri.

9- Şube Müdürlüğümüzce Oluşturulacak program dahilinde en az bir hafta önce planlaması yapılan bölgelerde Güvenlik Güçleri (Jandarma, Emniyet) Ekipleri ile Kaçak Avlanmaya yönelik koruma yapılması.

10-  Av Bayileri satmış oldukları avlanma araç gereçleri için 4915 sayılı Kara Avcılığı Mevzuatının ilgili maddeleri uyarınca Orman ve Su İşleri Bakanlığına % 2 ‘lik katkı payı yatırmak zorundadırlar. Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüklerince verilen av tüfeği ruhsatlandırma bilgilerinin aylık olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürlüğümüze bildirmeleri. Hususlarında karar alınmıştır.

 


Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.