WHO’nun Raporuna Göre Iğdır Zehir Soluyor

21

Hava kirliliği derecesinin en fazla olduğu iller şöyle:

Iğdır 135, Batman 115, Afyon 112, Osmaniye 109, Gaziantep 101, Siirt 101. Listedeki diğer 44 kentte de ciddi hava kirliliği yaşanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Türkiye’nin neredeyse tamamı zehir soluyor. Hava kirliliğinin en yüksek olduğu iller Iğdır, Batman, Afyon, Osmaniye, Gaziantep ve Siirt. 44 ilin havası her geçen gün kirlenirken, İstanbul’un da içinde bulunduğu 17 ilde ise tehlike çanları çalıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Türkiye ‘nin neredeyse tamamı zehir soluyor. Hava kirliliğinin en yüksek olduğu iller ise sanayinin en az olduğu Iğdır, Batman, Afyon, Osmaniye, Gaziantep ve Siirt. Cumhuriyet’ten Özlem Güvenli’nin haberine göre Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’deki hava kirliliğinin temel nedeninin kömür kullanımı ve yanlış kentleşme politikaları olduğuna dikkat çekti. Bozoğlu, “Listedeki 6 kent çanak şeklinde. Bu yüzden yaşanan hava kirliliği dağılamıyor. Türkiye’nin bütün illerinde çevre ve şehircilik il müdürlüklerinin 2014-2019 yıllarına ait ‘Temiz Hava Eylem Planları’ hazırlanması gerekiyordu. Bu planların hazırlanmadığını görüyoruz. O 6 kentte de böyle bir hazırlık yok” diye konuştu. Bozoğlu, planlar hazırlanmadığı için kent yöneticilerinin, vatandaşların hava kirliliği yükseldiğinde ne yapacaklarını bilmediğini vurguladı.

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) son raporuna göre Türkiye’nin 6 kentinde hava kirliliği için belirlenen eşik değerler 4-5 kat aşılmış durumda. Iğdır, Batman, Afyon, Osmaniye, Gaziantep, Siirt zehir soluyor. Hava kirliliği akciğer kanserinden kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok ciddi sağlık sorununa yol açıyor. OECD merkezinde uzun yıllar uzman olarak görev yapan Atila Alpöge’nin WHO’nun raporundan derlediği Türkiye verileri, korkunç bir tabloyu ortaya koydu.

Türkiye’den 71 kentin yer aldığı değerlendirmede WHO, havadaki kirliliği yüzer-gezer küçücük parçacıkların miktarı ile ölçtü. Ölçümde çapı 10 mikrometreden küçük parçacıklar “PM10” olarak isimlendiriliyor. WHO’ya göre havadaki PM10’ların yıllık ortalamasının 20 μg/ metreküpü aşmaması gerekiyor. Bu oranı geçtiğinde insan sağlığı tehdit altına giriyor. Türkiye’deki kentlerin durumu incelendiğinde birçok noktada 20 μg/ metreküp sınırının aşılması da tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.

EN KÖTÜ DURUMDAKİ 6 İL

            WHO’nun verilerine göre Türkiye’nin en kötü durumda olan, zehirlenmeye terk edilen 6 kentinde eşik değer olan 20 birim, 100 birimin bile üzerine çıkıyor: “Iğdır 135, Batman 115, Afyon 112, Osmaniye 109, Gaziantep 101, Siirt 101.”

Listedeki 44 kentte ciddi hava kirliliği yaşanıyor. Yıllık ortalaması 20 birimi aşan ve 50-100 μg/metreküp arasında seyreden kentler şöyle:

“Isparta 100, Aydın 95, Düzce 93, Mardin 89, Denizli 87, Zonguldak 87, Burdur 86, Adıyaman 83, Kütahya 80, Balıkesir 79, Edirne 79, Manisa 78, Diyarbakır 77, Niğde 76, Çorum 75, Van 74, Muğla 74, Uşak 72, Malatya 72, Hakkâri 71, Maraş 71, Bartın 71, Kilis 71, Aksaray 70, Kırşehir 69, Trabzon 64, Konya 63, Antalya 63, Ordu 61, Kırıkkale 60, Erzurum 59, Bolu 59, Gümüşhane 59, Ankara 58, Yozgat 58, Bilecik 58, Nevşehir 55, İzmir 54, Kars 54, Kayseri 53, Karabük 52, Ağrı 51, Adana 51.”

 İSTANBUL DA KİRLENİYOR

İstanbul’un da aralarında bulunduğu 17 kent ise kirlenme sorunları yaşayan Yıllık ortalama PM10 değerleri 30-50 birimi arasında olan kentler şunlar: “İstanbul 48, Sivas 48, Bayburt 48, Elazığ 46, Şırnak 46, Çankırı 46, Amasya 43, Yalova 41, Tunceli 41, Erzincan 40, Samsun 39, Sinop 38, Kastamonu 34, Artvin 34, Muş 33, Eskişehir 31, Tokat 31.”

HDP’Lİ BULDAN, IĞDIR’IN KİRLİ HAVASINI SORDU

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Iğdır’daki hava kirliliği hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Buldan, önergesinde hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, “Iğdır ilimizde göz ile görülebilecek kadar yoğun olan hava kirliliği her geçen gün artmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Avrupa Hava Kalitesini İzleme İstasyonları WEB sitesindeki 18 Aralık Çarşamba günü, 23-24 saatlerindeki bilgilere göre; içinde Iğdır’ın da bulunduğu 20 kadar ildeki havanın hassas düzeyde kirli olduğu tespiti yapılmıştır. Yine bu tespit neticesinde Iğdır’daki hava kirliliği sağlık açısından acil durum oluşturabileceği, nüfusunun tamamının etkilenme olasılığının yüksek olacağı ifadeleri de yer almaktadır. Iğdır’da geçen yıllarda, hekimler hava kirliliği nedeniyle, solunum enfeksiyonların da artış olduğu, hastalara ağır tedavi uygulamalarına rağmen sonuç alamadıklarını dile getirmişlerdir” ifadelerini kullandı.

HDP’li Pervin Buldan’ın konu ile ilgili soru önergesi şöyle:

“Bakanlığınız tarafından iller bazında ve periyodik olarak hava kirliliği ölçümleri yapılmakta mıdır? Yapılmaktaysa Iğdır’da hava kirliliğinin tespiti doğrultusunda son 10 yıla göre ulaşılan bulgular nelerdir? Iğdır’da hava kirliliği oranlarına göre ilçeleri nasıl sıralanmaktadır? Bu veriler nelerdir? Iğdır’daki 1.derece hava kirliliğinin nedenleri ve çözümü konusunda Bakanlığınızca kapsamlı bir araştırma yapılmış mıdır? Varsa bunun sonuçları nasıldır? Iğdır’daki 1.derece hava kirliliği nedeniyle acil çözümler geliştirilmesi konusunda Bakanlığınızca neler yapılması düşünülmektedir? Iğdır’da Bakanlığınıza bağlı İl Müdürlüğünde hava kirliliğini önlemek adına hangi çalışmalar yapılmaktadır? Hava kirliliğine neden olan uygulamalar nedeniyle bu güne kadar hangi denetimler yapılmış ve hangi yaptırımlar uygulanmıştır? Doğaya uyumlu bir yakıt olan doğalgaz yerine daha ucuz ve çevreyi olumsuz yönde etkileyen kömürün sanayide ve konutlarda kullanımının hava kirliliğine neden olduğu bilinmektedir. Iğdır’ın hemen sınırından geçerek diğer illere doğal gaz geçişi yapılmaktayken Iğdır’a doğalgaz bağlantısı kurulmamıştır. Bu nedenle de Iğdır’da kömür ve diğer doğal yakıtlar kullanılmakta buda hava kirliliğine neden olmaktadır. Iğdır’da doğalgazın kullanımını sağlama konusunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na tavsiye niteliğinde görüş bildirmeyi düşünmekte misiniz? Iğdır’daki hava kirliliğinin insan sağlığına yönelik etkilerini azaltmak konusunda hangi önlemler alınmıştır?”

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
1
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.