Vergül Ailesi Zor Şartlarda Yaşamlarını Sürdürüyor

Iğdır’ın Halfeli beldesinde tek gözlü odada eşi ve 4 çocuğuyla ikamet eden Ferdi Vergül (31), geçirdiği kalp rahatsızlığından dolayı ailesinin geçimini sağlayamıyor. Maddi imkansızlıktan dolayı evinin en büyük kazı Melike (14) 7. sınıftan itibaren eğitimine ara vermek zorunda kaldı. İki kez kalp ameliyatı geçiren ve kalbine takılan pille yaşayan Baba Vergül, maddi olanaksızlıktan dolayı hem kendi tedavisini, hem de 6 aylık Ömer Faruk bebeğin tedavisini yaptıramadı. Elektriği ve su şebekesi olmayan tek gözlü evde yaşamını sürdüren Dertli Baba Vergül, kendisinin ve bebeğinin tedavisini, kızının yarıda kalan eğitimini sağlamak ve daha iyi bir evde yaşamak için uzanacak yardım elini bekliyor. İnşatta çalışarak ailesinin geçimini sağladığını anlatan Ferdi Vergül yaptığı açıklamada, “Üç yıl önce hiç bir sorunum yoktu, çalışıyordum ve ailemin geçimini sağlıyordum. Fakat son bir yıldır kalbimden 2 ameliyat geçirdiğimi için artık çalışamıyorum. Kalbimde takılı olan pille yaşıyorum. Doktorlar iş yapamayacağımı söylediler. Komşularımızın verdiği gıda yardımıyla tek gözlü odamızda hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Komşularımızda yardım etmese çoluk çocuk evde aç kalırız. Kendimin ve küçük bebeğimin tedavisinin yaptıramıyorum”
En kısa zamanda kendisinin ve küçük oğlunun tedavisi edilmesini gerektiğini anlatan Vergül, “Küçük oğlumun sırtında kitle var, fıtıktan ameliyat olması gerekiyor. Çocuğumun tedavisi yalnızca Erzurum’da yapılabiliniyor. Maddi imkansızlıktan dolayı Erzurum’a götüremiyoruz. Bunun için maddi imkan gerekiyor. Devlet büyüklerimizin bize yardım etmelerini bekliyoruz” diye konuştu.
“Maddi sıkıntılardan dolayı kızım okulunu yarıda bıraktı”
Eşi çalışmadıktan sonra maddi sıkıntı çektiklerini anlatan Aysel Vergül (33) de, konuşmasını söyle sürdürdü; “Eşim çalışamıyor, geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Bir hayırsever bize bu arsayı verdi, ancak bir odanın tavanı yaptırabildik, 6 kişi bu odada yaşıyoruz. Evimizde içme suyu yok, çamurlu kuyu suyu içiyoruz, elektriğimiz yok. Maddi sıkıntılardan dolayı ne elektriği bağlatabiliyoruz, nede su şebekesi çektirebiliyoruz. Kızım maddi sıkıntıdan dolayı okulu yarıda bıraktı. Büyük kızım okul bıraktı, okula gitmesini istediğimde bana, “Anne babam çalışmıyor, hem kardeşim, hem de ben okusam babamın elinde yok nasıl okuyayım” dedi. Sadece küçük kızımı okutabiliyoruz. Küçük bebeğim hasta sürekli ağlıyor, sırtında kitle var. Eşimin, çocuğumun tedavi edilmesi gerekiyor. Kızımın okula gitmesini istiyorum, evimiz sağlıklı değil. Büyüklerimden hayırseverlerden maddi manevi yardım bekliyorum” dedi. Ailesinin maddi sıkıntılarında okulu yarıda bıraktığını anlatan Melike Vergül ise konuşmasında; “Maddi durumuz kötü olduğu için okulu bırakmak zorunda kaldım. Kardeşimin babamın iyileşmesini istiyorum. Yeniden imkan verilse okumak istiyorum. Yetkililer sesimizi duysun çok zor durumdayız” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.