Vekil Oğan’nın Iğdır’ın Hava Kirliliği İle İlgili Yaptığı Çalışmalar

888

Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan, TBMM’ye girdiğinden bu yana yerel ve ulusal birçok problemi TBMM gündemine taşıdı. Oğan’ın milletvekili olduğu günden bu yana en fazla üzerinde durduğu konulardan birisi ise Iğdır’ın en büyük problemlerinden biri olan hava kirliliği oldu. Oğan, seçildiğinden bu yana mecliste, katıldığı televizyon programları ile konferanslarda ve sosyal medyada sorunun vahametini gündeme taşırken, iktidarı sert bir dille eleştirdi. Iğdır tarihinde il ile ilgili verilmiş olan önergeden daha fazla önergeyi tek başına TBMM’ye sunmuş olan Dr. Sinan OĞAN, meclisin bütün denetim mekanizmalarını da hava kirliliği sorununu anlatmak için defalarca kullandı. Bunların dışında MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan, Metsamor Nükleer Santrali’nin kapatılması için sivil bir girişim başlattı ve Iğdır’ın hava kirliliği sorununun çözümü için bu çerçevede de birçok makale kaleme aldı. Oğan, milletvekili olmadan önce Iğdır’ın hava kirliliğinin önemli ölçüde etkileyen şehre sadece 16 kilometre uzaklıkta Ermenistan sınırları içerisinde bulunan Metsamor Nükleer Santrali’ni ulusal ve uluslararası basın organlarında dile getirdi. Oğan, Metsamor’da bölgeye tehlike saçan santrali TBMM’de de birçok kez gündeme taşıdı. Sinan Oğan’ın bugüne kadar konu ile ilgili dikkat çeken faaliyetleri ise şöyle;

            2 Kasım 2011 – Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali’nin çevreye verdiği zararların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Dr. Sinan OĞAN tarafından bir araştırma önergesi verildi.

             11 Ocak 2012 –Oğan tarafından Iğdır’da yaşanan hava kirliliğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a soru önergesi verildi.

            12 Ocak 2012 –Oğan tarafından Metsamor Nükleer Santrali’nin tehlikelerine ilişkin dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na yazılı soru önergesi verildi.

            17 Ocak 2012 – Oğan tarafından Iğdır’da yaşanan hava kirliliği ve Iğdır’a doğalgaz gelmesine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a sözlü soru önergesi verildi.

            3 Şubat 2012 –Sinan Oğan Iğdır ilindeki hava kirliliği hakkında meclis genel kurulunda gündem dışı konuştu.

            30 Ekim 2012 – Oğan tarafından TBMM’de Metsamor Nükleer Santrali ile ilgili basın toplantısı yapıldı.

            31 Ekim 2012 – Kanal B’de yayınlanan Habercinin Saati programında Dr. Sinan OĞAN, Metsamor’un sakıncalarını anlattı

            5 Aralık 2012 – Sinan Oğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Iğdır’ın hava kirliliği konusunda görüştü.

            6 Haziran 2013 – Iğdır’daki hava kirliliğine ilişkin MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan’ın ilk imza sahibi olduğu,  kendisi ve 21 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi sunuldu.

            4 Aralık 2014 –  Sinan Oğan tarafından Iğdır’ın hava kirliliğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye yazılı soru önergesi verildi.

            4 Aralık 2014 – Oğan tarafından Iğdır’ın hava kirliliğine ilişkin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na soru önergesi verildi.

             8 Aralık 2014 – Oğan tarafından Iğdır’daki hava kirliliği ve doğalgazın bağlanmamasına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a soru önergesi verildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.