Vatandaşlar İlimizdeki Barış Mitinginde Buluştu

SONY DSC

Iğdır’da vatandaşlar, DBP ve HDP il örgütleri tarafından düzenlenen “Özgür Önderlikle Demokratik Öz Yönetime Doğru Yürüyoruz” mitinginde buluştu.

 Iğdır merkeze bağlı belediye meydanında binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen barış mitingine HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, DBP, HDP il eş başkanları, belediye eş başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

“Kobanê onurlu yaşamı kendine şiar edinen tüm insanların zaferidir”

Demokrasi şehitleri adına yapılan saygı duruşunun ardından başlayan mitingde ilk olarak konuşan HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Kobanê zaferinin onurlu yaşamı kendine dert eden tüm insanların zaferi olduğuna dikkat çekerek; “Kobanê’de insanlar 134 gün dişe diş bir mücadele ile gece uyumak nedir bilmeden yarı aç, yarı tok bir mücadele verdiler. Orada ordusuz, maliyesiz bir halkın tarihi destanı yazıldı. Kobanê insanlık değerini sahiplenen ve onurluca yaşamı kendine şiar edinen tüm insanların zaferidir” dedi.

“Öcalan tüm insanlığın adalet, eşitlik ve özgürlük arayışının savunucusudur”

 Milletvekili Demir Çelik, son olarak PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tüm insanlığın adalet, eşitlik ve özgürlük arayışının savunucusu olduğuna dikkat çekerek; “ulus devletlerin oluşumundan bu yana her milletin önderi olmuştur. Ancak bu önderler sadece kendi halkı kendi ulusu için mücadele etmiştir. Fakat Kürt halkı önderi Sayın Öcalan kendi halkının ulusal demokratik taleplerinin yanı sıra tüm insanlığın on binlerce yıllık adalet, eşitlik ve özgürlük arayışının savunucusu olmuştur” dedi.

 Mitingde son olarak konuşan Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ise, polislerin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin miting alanına sokulmasını engellemesine tepki göstererek; “Öcalan barışın anahtarıdır. Devlet Öcalan’ı barış, kardeşlik ve sevgi sembolü olduğunu bilmiyor mu? O zaman burada bulunan yetkililere sesleniyorum. Neden posterleri mitingde yasakladınız. Bu posterleri burada alıp götüren zihniyeti kınıyorum. Vali’nin haberi varsa onu da kınıyorum. Buradan özelikle Emniyet Müdürü’ne sesleniyorum. Senin haddin değil o posterleri toplatmak. Senin devletin onla görüşüyor” dedi.

“Öcalan özgürleşmeden Kürt halkı özgürleşemez”

Aksoy son olarak Öcalan’ın özgürleşmeden Kürt halkının özgürleşemeyeceğine dikkat çekerek; “bütün güzelliklere sahip özgürlük savaşçıları da kendilerini özgür hissetmiyorlar. Keza Kobanê özgürleşti ama onlarda kendini özgür hissetmiyor. Sizler eminim ki kendinizi özgür hissetmiyorsunuz. Çünkü Sayın Öcalan özgür olmadan biz özgür olamayız” diye konuştu.

Miting, Kürt sanatçı Hemê Heci’nin verdiği konserle sona erdi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.