Van Depreminde Ölen DHA Muhabiri Yılmaz’ın Hayatı Belgesel Oldu

12

Van Depremi’nde Bayram Otel’in enkazında kalarak hayatını kaybeden DHA muhabiri Sebahattin Yılmaz’ın hayatını konu alan ‘Bir Gazetecinin Sessiz çığlığı’ isimli belgesel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gösterildi.

Van Depremi’nde Bayram Otel’in enkazında kalarak hayatını kaybeden DHA muhabiri Sebahattin Yılmaz’ın hayatını konu alan ‘Bir Gazetecinin Sessiz çığlığı’ isimli belgesel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gösterildi.

Van’da 9 Kasım 2011’de meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki ikinci depremde yıkılan Bayram Otel’in enkazında kalarak hayatını kaybeden Doğan Haber Ajansı Van Muhabiri Sebahattin Yılmaz’ın hayatı, belgesel oldu. Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonda 10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü gösterilen ‘Bir Gazetecinin Sessiz Çığlığı’ isimli belgeseli Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, DHA Genel Müdür Vekili Mustafa Eşmen, Vali Yardımcısı Ertuğrul Egemen, Baro Başkanı Faruk Terzioğlu, Hüseyin Turgut Eğitim Merkezi Başkanı Hâkim Ünal Bingül, Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, Sebahittin Yılmaz’ın eşi Gönül Yılmaz, kardeşleri Saadet Yüncü, Kadir Yılmaz, siyasi parti il başkanları, belediye başkan adayları, ajans temsilcileri, akademisyenler, Stk temsilcileri, çok sayıda gazeteci ve öğrenciler katıldı.

REKTÖR PROF. DR. Koçak: DOKTORLUK VE GAZETECİLİK BİRBİRİNE ÇOK BENZİYOR

 Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, gazetecilik ve doktorluk mesleğinin birbirine çok benzediğini masa başında değil de dışarıda haber toplayan muhabirlerin yerinin ayrı olduğunu bildirdi. Gazetecilerin ve doktorların 24 saat boyunca telefonlarının açık olduğunu anlatan Prof. Dr. Koçak, her ikisinin de aldığı haber doğrultusunda olay yerine veya hastaneye gittiğini anımsattı. Prof. Dr. Hikmet Koçak konuşmasına şöyle devam etti: “Toplantıyı Sebahattin arkadaşımızı anmak için düzenledik. Hepimiz biliyoruz ki haber yapma, haber verme bir olaya yetişme, özveri ister. Evde ailesini, çocuğunu, hastasını bırakarak giden bir habercimiz neyle karşılaşacağını bilmiyor. Basın mensupları en mahrem yerlere çok hızlı giren ve verdiğiniz haberler doğrultusunda yöneltilen kişilersiniz. Sabah ilk kalkan ya televizyonu açıyor ya da gazeteyi okuyor. Bu noktada sorumluluk arz eden bir meslek icra ediyorsunuz. Burada kişisel haklar, özgürlükler yanında etik kurallar da söz konusu. Kişisel haklara saygı duymanız gerekiyor. Diğer bir ifadeyle kul hakkına giriliyor. Yaptığınız haber kendi duygularınızda, hislerinizden uzak olmalı. Eğer böyle olursa o haberden dünyada da ahirette de mesul olursunuz.”

MUSTAFA EŞMEN: KIYAMET MAALESEF BİZİM BAŞIMIZDA KOPTU

DHA Genel Müdür Vekili Mustafa Eşmen, duygu yüklü konuşmasında, Sebahattin Yılmaz’ın gazetecilik yolculuğunu ve yaptığı önemli haberlerden başlıklara yer verdi. DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci’nin CNN TÜRK’te Ayşenur Arslan’ın sunduğu ‘Medya Mahallesi programına Van’dan katılarak söylediklerinden bölümler aktaran Mustafa Eşmen, “Bizimle çalışanlar bilirler. Kıyametin kopacağını önceden haber verirseniz kâhin olursunuz, gecikirseniz kıyamet başınızda kopar. O makûs gecede kıyamet maalesef bizim başımıza koptu. 9 Kasım 2011 günü saat 21.23 kıyamet bizde koptu. İki arkadaşımız Sabahattin ve Cem’in başına, DHA’nın başına bir kıyamet koptu. Sabahattin’i hepimiz boynunda fotoğraf makinesiyle hayat boşluğunda görmeyi umut ediyorduk. Ama maalesef yok. Sabahattin, Cem nerede? Tüm DHA mensuplarının kalbinin en güzel yerinde. Hiçbir zaman unutmadık unutmayacağız” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.