Vali Vekili Mevlüt Özmen: “Hocalı’da Ermeniler Tarafından Kundaktaki Bebekler, Hamile Kadınlar Katledildi. Bunu Kınıyoruz.”

a7

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneğince  organize edilen Hocalı şehitlerini anma programı Kültür sarayında gerçekleştirildi.

Kültür sarayında yapılan program da konuşan Vali vekili Mevlüt Özmen, Bu toplantıyı düzenleyen derneklere teşekkür ederim. Uzun süren Karabağ savaşında Ermeniler tarafından binlerce Türk şehit edilmiştir. Hocalı’da Ermeniler tarafından kundaktaki bebekler hamile kadınlar katledildi. Bunu kınıyoruz. Türk Milleti olarak unutkan milletiz. Unutmasaydık bugün Osmanlı İmparatorluğu Türk devletleri yaşıyor olacaktı. Unuttuğumuz için geçmişte yalpan hatalara düşüyoruz. Yıllarca Ermenilerin yaptığı katliamlar ortadayken unutuyoruz. Bunun için geçmişi hatırlayacak düşmanımız iyi tanıyacağız. Rehavete kapılmayacağız. Hata yapmayacağız. Ermeni devlet başkanı diyor ki “Atalarımızın intikamını Hocalı da aldık. Allah bu aziz kadim Türk milletini kötülüklerden korusun,”şeklinde konuştu.Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği başkanı Ziya Zakir Acar yaptığı konuşmada Hocalı faciasına değinerek,”Hocalı, insanlık tarihine Rusların desteğinde Ermenistan tarafından yazılmış kara bir Sayfadır. Dağlık Karabağ Bölgesi’nde bulunan Hocalıda yapılanlar insanlık dışı bir durumdur. Çocuk, ihtiyar demeden cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği, 56 hamile kadının karnı yarılmış durumda olduğu tespit edilmiştir. Hocalı, stratejik bir amaç olmaktan ziyade, aynı zamanda bir öç alma eylemiydi. Hocalıda yaşananlar insanlık Tarihi için büyük bir ayıp, uluslararası hukuka göre, insanlığa karşı işlenmiş suç kapsamındadır. Hocalı katliamı, insanlığın bugün ve gelecekte dersler çıkartması ve bugüne kadar gösterdiği tepki konusunda bir vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır.Kanayan bir yürek, feryat eden bir millet, bir tarihse, bahis konusu olan şehitlerin mübarek emanetiyse, bu çığlıklar duyularak bu ıstıraplar sonlandırılmalıdır. Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bu katliamın acılarını, kardeş Türk milleti olarak yüreğimizde hissediyor ve her zaman bu katliamı kınıyoruz. Bu gün yüce milletimize yakıştırılmaya çalışılan “soykırım” suçlamasını yapanlar, tarihten günümüze eli kanlı ve zanlıdırlar. Bu gün kendi yaptıklarını görmezden gelip kamuoyu oluşturmaya çalışan Ermenilerin karşısında duran en Yakın tarihli belge bu vahşet ve işgaldir. Bu gün Milletimizin düşmanlığını yapanların, dünyayı kandırmaya çalışanların hile, tuzak ve iğfalleri fark edilerek oyunlarının bozulması milli, tarihi bir görevdir. Buna rağmen Dünya, Hocalı Katliamını hatırlamamaktadır.”dedi.

 

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.