Vali Tepe, Öğrencileri Uyardı

t

Kars Valisi Eyüp Tepe, son birkaç günden bu yana Kafkas Üniversitesi’nde bazı karşıt grup öğrenciler arasında meydana gelen olaylara dışarından destek verenlere uyarılarda bulundu.

Olaylara karışarak üniversite içerisinde ve şehirde huzuru bozan öğrencilere yönelik üniversite yönetimimin idari, ilgili birimlerin de soruşturma yürüteceklerini belirten Vali Tepe, taraflara her kim olursa olsun müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.

Yaşanan olaylarla ilgili olarak Milliyetçi Hareket Partisi ile Barış ve Demokrasi Partisi Kars il başkanları ile de bir araya gelerek taraflara uyarılarda bulunduklarını da açıklayan Vali Tepe, “Yerel seçimleri geride bıraktık. Genel seçimlere göre yerel seçim atmosferinde insanların ilgisi ve alakası daha yoğun oluyor. Dolayısıyla da kazananlar sonuca daha çok sevinirken kaybedenler de daha fazla üzülebiliyorlar.  Bana göre de son birkaç gündür Kafkas Üniversitesinde meydan gelen öğrenci olayları da bir bakıma seçimlerin devamı gibidir. Küçük çaplı bahaneler olsa da bu böyledir. Ama bizler Kars’ın yöneticileri olarak bun gibi olayların yaşanmasına izin vermemiz mümkün değildir. Olaylar ile ilgili olarak, MHP ve BDP Kars İl başkanlarını dün davet ederek “Bu olaylara bizim müsamaha göstermemiz mümkün değil. Bundan sonra da göstermeyeceğiz.” Şeklinde uyarıda bulundum.  Rektörümüzle de bir toplantı yaptık ve üniversite yönetimiz de olaylara karışan öğrenciler için bazı yaptırımlar uygulayarak cezalar almalarını sağlayacak. Yetkili kurullar ve yönetim bu konuyu hassasiyetle hareket edecek.” Dedi.

ÖĞRENCİLER, “HAYATINIZI KARARTMAYIN!”

Basın mensupları marifetiyle öncelikle öğrencilere çağrıda bulunan Vali Tepe, Gençliklerin izin baharında, genç ve güzel günlerinde bu olaylara karışmayın! Tatsız olaylarda yaralananlar ve gözaltına alınanlar var. Allah korusun daha kötüsü hayatını kaybedenler olabilir. Belki şimdi bazı şeylerin farkında değillerdir ama hayatlarının ileri dönemlerinde burada yaşadıkları, hayatlarının dönüm noktalarından biri olabilir. Bu olaylar nedeniyle gençlerimizden birilerinin ölmesi veya katil olmaları durumumda hayatlarının çizgisi tam bir kırılmaya maruz kalabilir. Tabi ki daha sonra çok pişman olacaklardır.” Dedi.

ESNAFI DA UYARDI

Üniversite içerisinde öğrendiler arsında yaşanana olayların şehre yansıması için esnafın araya mesafe koyması gerektiğine de dikkat çeken Vali Tepe açıklamasında: Üniversitede öğrenciler arasında yaşanan bu fevri olayların ve tavırların şehrimize yansımaması konusunda esnafımızın da araya mümkün olduğunca bir mesafe k oyması gerekir. Çünkü bizlerin muhataplarımızı çok iyi bilmemiz gerekir.

Öğrenci olayı ise öğrenci olayı olarak davranacağız. Ama üniversitedeki olaylar şehre yansırsa, eski tabirle toplumsal bölünmeler gibi ‘sağ – sol, Alevi-  Kürt – Türk’ çatışması haline gelirse olayın boyutu değişebiliyor. Bu nedenle esnafımızda öğrencilerin tartışma ve kavgalarına iştirak ederek şehirdeki mevcut huzur ortamını bozmamaları konusunda uyarmak istiyorum. Biz güvenlik kuvvetleri olarak ilgili taraflara dün gerekli uyarılarımızı yaptık. Müsamahamız olmayacak. Bu şehrin 3 -5 tane genç tarafından suiistimal edilmesine izin vermeyeceğiz. Bundan sonraki süreçte tabi ki adli süreçlerle ve idari soruşturmalarda yürütülecek. Bunu özellikle söylüyorum. Olaylara karışan öğrencilere yönelik idari yaptırımların olması konusunda biz ilgili birimlerce fikir birliğine vardık. Bu manada uyarmış olayım.” Şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.