Vali Enver ünlü, Iğdır’ın Biyoçeşitliliği ve Doğadaki Besin Zinciri Adlı Kitapları Öğrencilerimize Dağıttı

Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mete Türkoğlu’nun yazdığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bastırılan, Iğdır’ın ilk biyoçeşitliliği ve doğadaki besin zinciri adlı kitap, Vali Enver Ünlü tarafından İnönü Ortaokulu öğrencilerine dağıtıldı.
İnönü Ortaokulunda gerçekleşen programa, Vali Ünlü, Iğdır Üniversitesi Rektörü Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Milli Eğitim Müdürü Ercan Budanur, şube müdürleri, ilgili okul müdürü, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Vali, okuldaki öğrencilere kitapları tanıtarak şu ifadelere yer verdi:”Iğdır Doğu Anadolu bölgesinin Çukurova’sıdır. Ağrı Dağı ile birlikte güzel bir konumdadır. Gerekse doğal hayatı, gerekse bitki örtüsü ile bölgede farklı bir konumdadır. Bu kitapta Iğdır’ın bitki örtüsü, kuşları tanıtılıyor. Bizler doğaya sahip çıkmalıyız, hayvanları korumalıyız. Doğadaki bütün canlılar bizim için değerli olmalıdır. Herkesin yüreğinde hayvan ve doğa sevgisi olmalıdır. Doğadaki dengeyi korumak öncelikli görevlerimizden biridir. Çünkü, doğanın dengesi değişirse biz insanlar olarak zarar görürüz. Zaten dinimiz de doğaya sahip çıkmayı ve hayvanları korumayı emrediyor.
Bilindiği gibi ilimizin tanıtımında leylek birer sembol haline gelmiştir. Şimdi onlar artık göç etmiyor, Iğdırlılar sahip çıkarak ev sahipliği yapıyor. Birazdan dağıtacağımız bu kitaplarla siz sevgili öğrencilerimiz, ilimizdeki kuşlar ve bitkiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Bizler, Iğdır’ın yaban hayatına sahip çıkılması adına bu etkinliği yaptık. Iğdır’ın biyoçeşitliliğini herkes iyi bilmelidir. Öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir. her biri birer doğa gönüllüsüdür. Bizler da Valilik olarak siz sevgili öğrencilerimizin doğa ile iç içe olması için inşallah İlkbaharda doğa gezileri düzenleyecek ve ders dışı etkinliklerde bulunmanızı sağlayacağız.” dedi.
Vali Enver Ünlü konuşmalarının devamında; Türkiye’de bulunan 486 kuş türünden, 325 türün Iğdır İlinde yaşadığı ve göç güzergâhı olarak bölgeyi kullandığı tespit edilmiştir. 192 türden yaklaşık 100.000 kuş halkalanmış ve kayıt altına alınmıştır. Iğdır ilinde şimdiye kadar kaydedilmiş 325 kuş türü ile Ülkemizin kuş varlığının %66’sını, Avrupa’nın % 60’ına ev sahipliği yapmaktadır. Zengin bitki örtüsüne sahip olan Iğdır’da yaklaşık 1000-1100 tür bitki bulunduğu tahmin edilmektedir.”dedi.
Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mete Türkoğlu da kitabıyla ilgili şunları söyledi; “Iğdır ve Ağrı Dağı’nın bulunduğu coğrafyada ülkemizin flora varlığının % 10 ‘u, Avrupa’nın % 9 ‘u tespit edilmiştir. Tüm bu veriler ışığında İlimizin ve Ülkemizin biyoçeşitilik bakımından ne kadar zengin olduğu açıkça görülmektedir. Bu Kitapla, Ülkemiz ve İlimizdeki güzellikleri barındıran sahip olduğumuz ekosistemdeki zenginliğin anlaşılması ve farkındalık oluşturması amaçlanmıştır.”
Program sonunda öğrenciler ise, Vali Ünlüye bu kitabı okuyarak, edindikleri bilgilerle doğamıza, çevremize ve hayvanlarımıza daha çok sahip çıkacaklarının sözünü verdiler.
Program, Vali Enver Ünlü’nün öğrencilere kitap dağıtmasıyla son buldu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.