Vali Enver Ünlü Çocuk İşçiliği İle Mücadele Toplantısına Katıldı

Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi’nin himayelerinde, Cumhuriyet Savcısı Sultan Ezer, Vali Yardımcısı Halit Benek, Vali Yardımcılarının eşleri Emine Benek, Nursel Koç ve ilgili kurum amirlerinin katılımı ile Çocuk İşçiliği ile Mücadeleye ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Toplantı öncesi konuşma yapan Vali; “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın topluma faydalı, milli ve manevi değerlerimize önem veren bireyler olarak yetişmelerinde siz değerli ailelerimize önemli görevler düşmektedir. Çocuklarımızın küçük yaşlarda aile ekonomisine katkı sağlaması için sokaklarda çalıştırılmaları doğru değildir. Onları çalıştırarak eğitim hakkını elinden almış olursunuz. Kanunlarımız da çocukların çalışmalarına müsaade etmiyor.
Devletimiz sosyal bir hukuk devletidir. İhtiyacı olan, sıkıntısı olan, mağdur olan herkese bugün Devletimiz sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda destek sağlamaktadır.
Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki, gelişmiş toplumların temelinde eğitim yatar.
Bizler çocuklarımızı geleceğe ne kadar iyi hazırlarsak, ne kadar iyi eğitim almalarını sağlarsak bu ülkenin kalkınmasına da o kadar katkıda bulunmuş oluruz. Çünkü çocuklarımıza yapacağımız yatırım bizim geleceğimize yaptığımız yatırımdır.
Bu sebeple, evlatlarımızın çocuk yaşta çalışmaları, onların savunmasız olarak sokaklarda bulunmaları son derece yanlıştır. Bu konuda duyarlı olacağınıza inanıyor, hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”dedi.
Vali Ünlü akabinde katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Sema Ünlü Hanımefendi; “Dünya üzerindeki en önemli sosyal sorunlardan biri de Çocuk İşçiliğidir. Küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocukların eğitimden uzak kalmalarının yanı sıra, fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal açıdan gelişimleri de olumsuz olarak etkilenmektedir. En önemlisi bu çocuklar dışarda her türlü istismar ve tehlikelere açık olmaktadır. Çocuk işçiliği ucuz iş gücü olarak görüldüğünden geleceği olmayan bir alandır. Gelecekte bu çocuklar devlet desteğine ihtiyaç duyan bireylere dönüşebilmekte ve suç potansiyeli oluşturmaktadır. Çocuk işçiliği, çocuğun zihinsel, bedensel, ruhsal ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklar çoğu zaman okula devam edememekte veya zorunlu eğitimlerini yarıda bırakmakta ve dolayısıyla ileriki çalışma yaşamları ve dahası tüm hayatları için gerekli olan donanımdan yoksun kalmaktadır. Bu durum sadece çocuğun yaşamını olumsuz yönde etkilemekle kalmayıp, ülkenin üretkenlik düzeyini de düşürmektedir. Çocukların özellikle zor koşullar altında uzun süreler için çalıştırılması, ruhsal ve bedensel sağlıklarını olumsuz yönde etkilemekte, uzun vadede bu çocukların üretken bireyler yerine yardıma ve desteğe muhtaç kişilere dönüşmelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla bugün ucuz iş gücü olarak görülen çocuk emeği, uzun vadede ülke için çok pahalı bir emek haline dönüşmektedir. Çocuk işçiliği, sosyal ve ekonomik açıdan çok önemli bir insan hakları sorunudur, emek sömürüsünün en vahşi biçimidir. Ekonomik eşitsizliklerin, göçlerin ve işsizliğin artması ile çocuk işçiliğinin yaygınlaşma riskine karşı gerek Türkiye’de ve gerekse dünyada sistemli bir mücadele verilmektedir.
Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde desteklenen “ Çocuk İşçiliği ile Mücadele Projesi” kapsamında çocukların çalışma yaşamına girmelerinin önlenmesi, çalışma yaşamından çekilerek, eğitime yönlendirilmeleri ve ailelerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi hedeflenmektedir.
Bizler Devlet olarak, çocuklarımızın toplumla bütünleşmesi, hayatın içinde donanımlı bireyler olarak aktif yer almaları amacıyla, Çocuklarımıza çocuk olma hakkının tanındığı, istismar ve hak ihlallerinin kalmadığı, Çocuk yürekli bir dünya bırakmak istiyoruz.”dedi.
Daha sonra, programa katılan çocuklarla birlikte pasta kesimi yapılarak ailelere ve çocuklara ikram edildi.
Program, Vali ve eşi Sema Ünlü Hanımefendi’nin çocuklara çeşitli hediyeler vermesiyle son buldu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.