Vali Davut Haner’in, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı…

6

Değerli Iğdırlılar;

Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlık sembollerinden biri olan “İstiklal Marş’ımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin 94. yıl dönümünü kutlamaktayız.

İstiklalini ve varlığını koruma mücadelesi veren bir topluma cesaret ve moral vermek, insanlarımızın milli duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı’nı yazan Mehmet Akif Ersoy, eserinin her bir dizesinde o dönemde milletimizin ruhuna yansıyan derin ıstırabın tercümanı olmuştur.

Her okunduğunda yüreklerde vatan ve bayrak sevgisini yeniden yeşerten, atalarımızın bağımsızlık uğruna neleri feda ettiğini çok iyi anlatarak, korumamız gereken asli değerlerimizi hatırlatan, en önemli milli değerlerimizden birisi olan İstiklal Marş’ımız, milletimizin Kurtuluş Savaşında gösterdiği azim, bağımsızlık aşkı ve hür yaşama mücadelesini en doğru ve en güçlü şekilde ifade ederek, ebedileşmiştir. Usta şair Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi; Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere,  İstiklal Marş’ımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ve bestecisi Osman Zeki Üngör’ü ve bütün İstiklal kahramanlarımızı bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.