Vali Davut Haner’in 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

9

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, bütün insanların doğuştan özgür ve eşit olduğu gerçeği üzerine kurulan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 67 yıl önce bugün, 10 Aralık 1948 tarih ve 217 A(III) sayılı kararıyla ilan edilmiştir.

İlanın hemen ardından, Ülkemiz tarafından 6 Nisan 1949’da onaylanan Beyannamenin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edildiği 10 Aralık tarihi, insan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi bilincinin tüm dünyada yaygınlaştırılması açıcından, Beyannamenin taşıdığı anlam ve önemin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde insan hak ve özgürlüklerin korunması ve bu hakların teminat altına alınması için yasal düzenlemelere ve bu düzenlemelerin uygulanmasına büyük önem verilmektedir. İnsan haklarının korunması, geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapmak üzere, 30 Haziran 2012 tarihinde 6332 sayılı Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu Resmi Gazetede yayına girmiştir. Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığında, İllerimizde İnsan Hakları İl ve ilçe Kurulları oluşturulmuştur. Bu kurullarda kamu görevlilerinin yanı sıra çoğunlukla yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yer almakta, Kurullara yapılan başvurular değerlendirilerek, vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmektedir.

En yüksek evrensel değer olan insan haklarının ülkemizde korunması ve geliştirilmesi için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Ancak bu şekilde bireylere onurlu bir yaşamın tüm koşulları sağlanarak; huzurlu, mutlu ve güvenli bir toplum meydana getirilebilir.

Bu düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, insan haklarına saygı temelinde huzurlu bir yarınlar diliyorum….  

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.