Vali Davut Haner, Güvenli Yeşil Bina Sertifikası Teslim Törenine Katıldı

CC

Çevre ve Şehircilik Eski İl Müdürü Banu Aslan Can zamanında inşa edilen il müdürlüğü binası yine Eski Müdür Banu Hanım’ın zamanında “Güvenli Yeşil Bina” belgesi almaya hak kazanmıştı. Gazeteniz Hudut, bu belgenin haberini 30 Nisan’da sizlere duyurmuştu. Ankara’da yapılan törenle “Yeşil Bina Sertifikası” Vali Davut Haner’e teslim edildi.

Türkiye’de ilk olarak bir ile verilen “Güvenli Yeşil Bina Belgesi” almaya Iğdır Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü almaya hak kazanmış olup, bu bağlamda düzenlenen sertifika teslim törenine; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Vali Davut Haner, TSE Başkanı Hulusi Şentürk ve Iğdır Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk katıldı.

 İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, hizmet binasına ait görüntüler eşliğinde binanın özelliklerini anlattıktan sonra, TSE tarafından binalarının enerji kullanımında cimri, çevre dostu bir yapı olduğunun tescillendiğini kaydetti.

Törende konuşan Müsteşar Aslan; “sadece binanın yapılmış olması ve Iğdır’da hayata geçmiş olması önemli değil. Bunun bir ilk olması önemli. Bu belgenin TSE aracılığıyla ilk olarak Iğdır’a verilmiş olması da ayrı bir önemdir” diye konuştu.

TSE Başkanı Hulusi Şentürk de yaptığı konuşmada bu alanda ilk sertifikayı Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün almaya hak kazandığını ifade ederek; “güvenli yeşil bina demek, çevreye öncelikle zarar vermeyen, kullanıcının sağlığını tehdit etmeyen, ayrıca gerek mimari, gerek statik yönünden bulunması gereken tüm şartların bulunduğu bina demektir” dedi.

Vali Davut Haner ise burada yaptığı konuşmada, Iğdır’ın güvenli yeşil bina belgesi almasının Türkiye’nin her şehrine örnek olması gerektiğini ifade ederek, binanın yapımında emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Müsteşar Aslan tarafından, Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ait güvenli yeşil bina belgesi Vali Davut Haner’e takdim edildi.

Binaların “güvenli yeşil” olarak tanımlanabilmesi için, sürdürülebilir arazi planlaması, su ve enerji tasarrufu, ekolojik malzeme kullanımı, iç ortam hava kalitesi, kullanıcı sağlığı ve konforu, ulaşım ve atıkların kontrolü, güvenlik, akustik ve kirlilik gibi konularda belirli standartları karşılaması gerekiyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.