Vali Ahmet Pek: “Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Halkımıza Birçok Alanda Hizmet Veriyor.”

4

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde açılan ve 23 Aralık 2013 tarihinde Söğütlü Mahallesi İrfan Caddesi No:20 adresinde faaliyetine başlayan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile ilgili olarak Iğdır Valisi Ahmet Pek, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla basına açıklamalarda bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Değişim ve Dönüşüm projesi kapsamında hizmetlerin daha etkin ve verimli olarak ulaştırılması amacıyla Bakanlık Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünün onayıyla İlimizde Sosyal Hizmet Merkezi açılmasına izin verildiğini ifade eden Vali açıklamalarında şunları kaydetti; “Kuruluş binası kiralama yoluyla temin edilmiş olup bodrum, zemin kat ve asma kattan oluşmaktadır. Toplam 1035 metrekare hizmet alanı mevcuttur. Kuruluşumuzda Bakanlığın verdiği yetkiyle 5 Öğretmen ve 3 sosyolog görevlendirilmiş bunun dışında 6 Sosyal Çalışmacı, 2 Psikolog, 2 Çocuk Gelişimci, 1 Hemşire, 1 Memur ve 4 Hizmet alımı yoluyla görevli toplam 24 personel görev yapmaktadır.

Dört ana birimden oluşturulan merkezimizde halkımıza şu alanlarda hizmet verilecektir. İlk Başvuru ve İzleme Birimi; müracaatların alınarak tasnif edildiği ve müracaat konularına göre ilgili yerlere dağıtıldığı birimdir. Ayrıca müracaatların daha önceden hizmet alıp almadığı ve verilecek olan hizmetin sonrasında da vatandaşlar takip edilecektir.

Danışmanlık birimi; bünyesinde psikolog, sosyal çalışmacı ve sosyologların görev yaptığı birimde, evlilik öncesi eğitim, aile eğitimi, boşanma süreci danışmanlığı, gençlik danışmanlığı ve çocuk hizmetlerine yönelik faaliyetler yapılmaktadır. Özellikle suça sürüklenen çocuklarla ilgili çalışmalar kapsamında aile görüşmeleri yapılmakta çalışmak zorunda kalan çocukların ailelerinin ekonomik yapıları tespit edilerek gerekli Sosyal Hizmet müdahalesi yapılmaktadır. Kuruluşumuz açıldıktan sonra 15 sokakta çalışan çocuğa müdahale edilmiştir.  Ayrıca bu birim bünyesinde sosyal amaçlı eğitim ve projeler hazırlanacaktır.       

 

Uygulama Birimi; Tasnifi yapılan müracaatların ilgili meslek elemanlarınca sosyal incelemelerinin yapılarak uygun görülen sosyal hizmet modelinin uygulandığı birimdir. Bünyesinde psikolog ve sosyal çalışmacılar görev yapar.

Şehit ve Gazi Yakınları Birimi; İlimizde bulunan ve konuyla ilgili faaliyet gösteren derneklerle işbirliğine gidilerek ve ilimizde yaşayan şehit yakınları, gazi ve yakınlarının sorunlarının tespiti ve müdahale yöntemlerine ilişkin olarak mesleki çalışmaları yürütür.

Kuruluşumuzda ayrıca çeşitli meslek elemanlarından oluşan Evde Bakım komisyonu bulunmakta olup engelli vatandaşlarımızın aylıkları, bakım raporları ve denetlemeleri yapılmaktadır. ilimizde 2014 yılı ocak ayı itibariyle 1565 engelli vatandaşa ayda 730TL evde bakım ücreti verilmektedir. Komisyon tarafından rutin denetlemeleri yapılan engelli vatandaşlarımızın daha sağlıklı şartlarda bakımlarının sağlanması amacıyla bakıcıları sürekli uyarılmakta ve ev ziyaretleri yapılmaktadır.

Sosyal Hizmet Merkezinin yürüttüğü diğer bir hizmet Nakdi yardım hizmetidir. Herhangi bir yerden geliri olmayan ailelerin ihmal veya istismara açık çocuklarının bakımı gözetimi ve eğitimine devam sağlamak amacıyla ailelere yapılan yardımlardır. Bunun dışında doğal afetlere maruz kalmış ailelere ivedi şekilde müdahale yapılarak gerekli Sosyal Hizmet uygulaması yapılmaktadır.

2014 yılı Ocak ayı itibariyle okul öncesi çocuklara 364 TL,ilköğretim çağındaki çocuklara 547 TL,ve lise çağındaki çocuklara 583 TL yardım yapılmaktadır.Şuanda toplam 414 çeşitli yaş gruplarındaki çocuğa nakdi yardım uygulaması devam etmekte olup bunlarda 4 aileye doğal afet (yangın) sonucu müdahale edilmiş ve nakdi yardım uygulaması başlatılmıştır.

Sosyal Hizmet Merkezleri Yönetmeliği gereği müracaat odaklı olmaktan çıkıp bölgenin tamamının risk analizi yapılarak sonuç temelli değil de engelleyici ve önleyici hizmet modelini yerleştirme çalışmaları devam etmektedir.

Bu amaçla değişik Kamu kurumlarıyla işbirliği içerisinde sosyal ve eğitsel anlamda projeler üreterek dezavantajlı grupların ailelerine ve topluma adaptasyonu konularında toplum, grup ve kişi bazında hizmetler yürütülecektir.” dedi.

Vali açıklamalarında söz konusu Merkez Müdürlüğü’nün resmi açılışının düzenlenecek olan törenle birkaç hafta içerisinde gerçekleşeceğini bildirdi. 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.