Uray, “Kura İle Başkan Oldu”

F1

30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Kars’ın Susuz ilçesinde AK Parti ve DSP belediye başkan adaylarının oyları eşit çıkınca, belediye başkanı kura ile belirlendi.

Çekilen kura sonucunda itiraz yolu açık olmak üzere AK Partili Murat Uray, Susuz Belediye Başkanı oldu. Belediye Başkanlığını kura ile kaybeden DSP’li aday Yantemur da ilçesinin kura ile kaderiyle oynanamayacağına dikkat çekerek sonuca tekrar itiraz edeceğini açıkladı.Bilindiği gibi Susuz ilçe belediye başkanlığı için yarışan AK Parti’li Murat Uray ile DSP’li Oğuz Yantemur, 397’şer oy almıştı. Oyların eşit çıkması üzerine Susuz İlçe Seçim Kurulu tarafından oylar yeniden sayıldı. Sonuç değişmeyince Seçim Kurulu Kars Adliyesinde Seçim Kurulu Başkanlığında komisyon oluşturdu.

HEYECANA DAYANAMADI KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Kars Adliyesi’nde kurulan komisyona her iki partinin de temsilcisi hazır bulunurken, DSP’li Oğuz Yantemur’u temsilen komisyona katılan Ergül Osmanoğlu (55) bu sırada kalp krizi geçirdi. Ardından adliyeye 112 sağlık ekipleri gelerek Osmanoğlu’nu Kars Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Komisyona daha sonra adliye bahçesinde hazır bulunan DSP adına Murat Kızılkaya katıldı. Bu sırada amcaoğlu hastaneye kaldırılan DSP Susuz Belediye Başkan Adayı Yantemur’un da olay sonrası gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Yantemur’u adliye bahçesinde ve içerisinde arkadaşları ve akrabaları teselli etti.

Uzun bekleyişin ardından çekilen kura da, Susuz belediye başkanı adayı Murat Uray’ın adı çekilince Uray Susuz Belediye Başkanı oldu.

Uray, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Yantemur ile eşit oy aldıklarını belirterek, ”Hâkime hanımın vermiş olduğu karar gereği kura çekildi. Kurada ben çıktım. Susuz için hayırlı olsun.

İtiraz yolu açık. Susuz DSP belediye başkan adayımız Oğuz Bey şimdilik itiraz edeceğini söylüyor. Seçim sonucuna itiraz edeceğini beyan etti” dedi.

YANTEMUR, BİR İLÇENİN KADERİ, KURA İLE BELİRLENEMEZ

Yantemur da gazetecilere yaptığı açıklamada bir ilçenin kaderin kura ile belirleneceğine dikkat çekerek itiraz edeceğini söyledi. Yantemur ayrıca: ”Bir kurayla ilçenin kaderiyle oynanmaz. Oylar hiç sayılamadı zaten. Oyların sayılması konusunda itirazlarımız vardı, sayılmadı. Yarın il seçim kuruluna oylarımızın sayılması için dilekçelerimizi vereceğiz. Daha sonra da Yüksek Seçim Kurulu’na kadar olayı götürmeyi düşünüyoruz” diye konuştu. Öte yandan polis ekipleri de kura çekimi boyunca adliye içinde ve

Çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Hastaneye kaldırılan Ergül Osmanoğlu’nun ise Kars Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.