Üniversitemize ve Rektörümüze Sahip Çıkalım

2008 yılında kurulmasına karar verildikten sonra şüphesizki Iğdır’a en fazla katkısı olan kurumlardan biri oldu Iğdır Üniversitesi. Üniversitemizin şehrimize kattığı sosyal ve ekonomik anlamdaki fayda tabiî ki de tartışılamaz. Üniversitenin her biriminin yöneticisi olan akademisyenler ve bürokratların da Iğdır için çalışıyor olması bir o kadar yadsınamaz bir durumdur.
Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın Iğdır Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasından sonra da üniversitenin şehrimize kattığı değerler günden güne artmaktadır. Sayın Alma’nın göreve başladıktan sonra ivedilikle yurtiçinde ve yurtdışında görüşmeler gerçekleştirerek Iğdır Üniversite’nin kalkınması ve ilerlemesi için elinden gelen her çabayı gösterdiğine gerek basın mensubu olarak gerekse bir Iğdırlı olarak her defasında şahit oldum.
Sayın rektörümüzün yaptığı hizmetlere değinecek olursak, sadece eğitim anlamında değil turizm anlamında da bir ilk gerçekleştirilmiş oldu. Tuzluca ilçemizde bulunan tuz mağaraları Iğdır Üniversitesi’nin çalışmaları sonucu daha fazla tanıtılmış oldu. Ayrıca Sayın Rektör Alma, uygulama otelinde faaliyete koyduğu tuz terapi merkezi ile de bir ilki gerçekleştirmiş oldu.
Bir ayağı Iğdır’da bir ayağı dışarıda olan Rektör Alma, bir diğer taraftan da üniversitemize yeni bölümlerin açılmasına öncülük etti. Daha önce açılan ön lisans programlarından bazılarına öğrenci alınması kararlaştırılırken Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde de lisans eğitimi veren yeni bir bölüm açıldı. Ayrıca önümüzdeki eğitim döneminden itibaren ön lisans aşçılık, optisyenlik, fizyoterapi, mülkiyet koruma ve güvenlik, radyo ve televizyon programcılığı ve çocuk gelişim programlarına öğrenci alınması kesinleşti. Sadece ön lisans değil aynı zamanda lisans eğitimi veren antrenörlük, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği ve Türk dili ve edebiyatı bölümlerine de öğrenci alınması kararlaştırıldı.
Son yıllarda yurtiçi ve yurtdışından birçok yerli ve yabancı akademisyen Iğdır’a davet edilerek; sempozyumlar, paneller, konferanslar düzenlendi.
Kendisiyle gerçekleştirdiğim bir sohbette Iğdır ile ilgili bir hayalinden de bahseden Sayın Rektörümüz; “Iğdır’a Diyadin’den termal suyun getirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Böylesine önemli ve büyük bir projenin altyapısını oluşturmaya çalışan Sayın Rektörümüz şüphesizki ufak bir takdiri hak etmektedir.
Saymakla bitiremeyeceğimiz birçok hizmeti Iğdır’a kazandıran ve öncülük eden Sayın Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ne yazıkki her meyve veren ağaç gibi taşlanmaya maruz bırakılıyor. Bir takım kendini bilmez şahıs ve gruplar tarafından hedef tahtasına oturtulmak istenen Rektör Alma, yıpratılmaya ve itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Üniversiteden nemalanmaya çalışan kişi ve grupların önünü kesen Rektörümüze ve üniversitemize tüm Iğdırlıların sahip çıkması gerekiyor.
Bizler Iğdırlı vatandaşlar olarak yıllarca sürgün bölgesi olarak görülen bu şehre gönderilen bürokratlarla debeleştik durduk. Birçoğunun Iğdır’a katkısı olurken birçoğu ise görev süresini doldurup Iğdır’dan ayrılmak için gün saydı.
Bugün bir Iğdırlı gibi uğraşan ve çalışan kurum müdürlerimiz ve amirlerimiz var. Bunlardan biri de Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’dır. Bu sebeple bir gazeteciden ziyade Iğdırlı birisi olarak kendisini desteklememiz gerektiğini düşünüyorum.
“İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir” sözünün de gereği olarak Sayın Rektörümüze buradan seslenmek istiyorum. Bizler sizden razıyız. Allah da razı olsun. Siz doğru bildiğiniz yolda yürümeye devam edin.
OSMAN TOKA

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.