Uluslararası Tuz Çalıştayı Yapıldı

 

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın girişimi ve öncülüğünde Iğdır Üniversitesi tarafından Iğdır Tuzluca ilçesinde 1. Uluslar arası Tuz Terapi Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya yurtiçi ve yurtdışından önemli isimler katıldı.

            Tuzluca Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda açılışı yapılan çalıştaya Iğdır Vali Yardımcısı Harun Yücel, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma resmi kurum müdürleri ve personelleri başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

            Tuzluca’da bulunan Tuz Mağaralarının başta sağlık turizmi olmak üzere pek çok sektörde değer üretebilecek kapasitesine vurgu yapılan çalıştayın açılış konuşmasını yapan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, “Iğdır üniversitesi olarak bir çok çalışmaya imza atacağız bunların başlıcasında kaplıcalar için gerekli çalışmalarımız başladı. Sürmeli çukuru dediğimiz yerde, Karacaoğlanda, Hamurkesende, çeşitli geziler yaparak incelemelerde bulunduk. Yerleri tesbit oldu. Kaplıcalar açmayı planlıyoruz. Böylelikle Üniversite dediğimizde Sağlık turizmi, tarım,  ticari konuda lojistikte çok önemli bunları getirmek istiyoruz. Bu sempozyum akabinde iyi bir rapor sunup hükümetimizi yönlendirip gerek yök olsun gerekse bakanlığımızla ciddi bir çalışmayı planlıyoruz. Bu sempozyuma yurt dışından katılanlarada ayrıca teşekkür ediyorum zahmet edip geldiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen ve sponsor olan herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

            Araştırmacı-Yazar Ziya Zakir Acar‘ise, Tuz mağarası ve bölge açısından önemi hakkında bilgi verdi.

            Acar, şunları kaydetti; Önceki adı Kulp olan Tuzluca ilçesi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış eski bir Türk yurdu olup, 7 Ekim 1920 tarihinde Rus işgalinden kurtulmuş ve 1923 tarihinde ilçe olmuştur.

            1934 Yılında ilçede bulunan kaya tuzundan esinlenilerek Kulp ismi Tuzluca olarak değiştirilmiştir. Yeryüzü şekilleri bakımında dağlar çoğunluktadır. İsmini aldığı ve Tuzluca ilçesinde Tuz Mağaraları da büyük bir önem taşımaktadır. Tuz Mağaraları, 55 dönümlük bir araziyi kaplamaktadır. Türkiye´nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Tünellerde bulunan havanın birçok solunum yolu hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Günlük 60 ton tuz üretilmektedir. Tuz Mağaralarında yemeklik, hayvan için ve yol için üç çeşit tuz üretimi yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.

            Çalıştaya konuşmacı olarak katılan İstanbul Tıp Fakültesi akademisyenleri Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle, Prof. Dr. Mine Karagülle tuz mağaralarının Speleoterapi (Mağara Tedavisi) açısından önemine değindiler. Çalıştayın yurtdışından da katılımcıları vardı.

            Tuz mağaralarının faydalarını sağlık alanında önemli çalışmalar yaparak ortaya koyan Prof.Dr Grigory Z. Fainburg(Rusya), Dr. Jacek Chojnowski(Polonya) ve Dr. Con Munteanu(Romanya) davetlilere oldukça önemli bilgiler verdiler.

            Çalıştayın devamında yurtiçi katılımcılar Sağlıklı Toplum Derneği Başkanı Serpil Keskin, Sağlık Alanında Geleneksel Yöntemler Uzmanı Prof. Dr.İbrahim Demirtaş, Doç. Dr. Senayi Dönmez, Doç Dr. Ahmet Emre Tekeli, rafine tuz yerine doğal tuz kullanımını tavsiye eden çalışmalarıyla Prof. Dr. Osman Çakmak, Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ülker Gül gibi önemli isimler tuz mağaralarının önemini farklı açılardan ele aldılar. Çalıştay kapsamında Iğdır’ın sınır komşusu Nahcivan’da bulunan tuz mağaralarına da bir gezi düzenlenmesi planlanıyor.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.