Uluslararası Avrasya Sirki Sadece 3 Gün İçin Iğdır’da

AVRASYA SİRKİ 16

Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarımızı halka tanıtmak için yola çıkan sirk topluluğu; İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık, Akrobatlık, Kılıçbazlık gibi ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar ve birbirinden eğlenceli gösterileriyle gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

SİRK SANATLARI ANADOLUNUN ÖZ KÜLTÜR MİRASIDIR                                                                                                                      Türkiye’nin ilk sirkinin kurucusu olan Servet Yalçın açıklamasında; “Bize, binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleriydi. Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni kadim Anadolu Uygarlıkları ve Osmanlı şenliklerdir” dedi.

GEÇMİŞLE GELECEĞİ BİRBİRİNE SANATLA BAĞLAYAN KÜLTÜREL BİR KÖPRÜ                                                                                Projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu tiyatro sanatçısı Servet Yalçın, “Anadolu Uygarlıklarından ve halk şenliklerinden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan “Seyirlik Sanatları Gösterisi” modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.

Servet Yalçın açıklamasında, “Biz Azerbaycan Nahcivan turnemizi geçen hafta tamamlayarak Türkiye turumuza Iğdır ilkimizden başladık. Iğdır halkı, sirk sanatları ile ilk kez bundan yedi yıl önce Avrasya Sirkinin Iğdır’a gelmesi ile tanışmıştır. Yedi yıldan bu yana profesyonel bir sirk gösterisi hiçbir zaman gerçekleşmedi. Avrasya Sirki Iğdır’a 6 tır ile taşınan 40 ton malzeme, üst düzeyde bir seslendirme ve ışıklandırma sistemi ve 25 kişilik uluslararası üne sahip bir kadro ile gelmiştir. Salonlarda sirk adına yapılan profesyonellikten uzak gösterilerden dolayı çocukları adına oldukça tepkili olan aileler, gönül rahatlığı ile Avrasya Sirkimize gelebilir, konuklarını davet edebilirler. Sirk sanatları bilinenin aksine en önemli kültürel miraslarımızdan biridir. Biz sirk sanatlarına her zaman gerekli önemi veren Iğdır halkına ve katkılarından dolayı Iğdır Belediye Başkanlığına teşekkür ediyoruz” dedi.  Bu otantik gösteriyi ailece, çocukları ile birlikte paylaşmak isteyen tüm sanatseverleri 1000 kişilik dev sirk çadırındaki gösterilerine beklediklerini belirten Servet Yalçın, eski zamanlarda olduğu gibi, şehri sirkle şenlendirmek istediklerini belirtti. Sirkin biletleri sirk girişinden amfitiyatroda; çocuklar için 5TL, yetişkinler için 10TL ve localarda 1. Sıra 25TL, 2. Sıra 20TL, loca arkası 15TL olarak temin edilebilinecek.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.