Uluslar Arası Avrasya Şair ve Yazarları Azerbaycan’da Buluştu

444

Türkiye’den giden tanınmış 50 şair ile Azerbaycan’dan katılan 50’den fazla şair, yazar, sanatçı Bakü Atatürk merkezi konferans salonunda ve Anar şadlık sarayında bir dizi toplantı gerçekleştirerek Türkiye ve Azerbaycan şairi ve sanatçılarını bir araya getirerek kaynaştırdı.

ASKED başkanı Savaş Ünal, ”Dernek olarak hazırladığımız 200’den fazla şairin katıldığı Avrasya Şairler antolojisi kitabımızı tanıtmak, ayrıca gönül köprüsü kurarak tanışmak amacıyla bu organizasyonu gerçekleştirdik. Çok güzel bir organizasyon oldu. ASKED Başkanı Qabil Adalet ile organizeden sorumlu Raife Serxan Qızı, Ilgar Türkoğlu ‘na teşekkür ederim” dedi.

Organizeye katılan şairlerde “bizlerle birlikte yıllarca Türkiye-Azerbaycan kardeşlik köprüsü için mücadele eden ve bugün geldiğimiz noktada büyük emek sahibi, bizlere Azerbaycan’ın değerlerini tanıtan, bizlere Azerbaycan’lı şairleri, yazarları tanıtan ve her yerde Azerbaycan bayrağını gururla dalgalandıran Avrasya antolojisine büyük emek ve zaman harcayan, Avrasya şairleri sanatçıları Azerbaycan buluşmasının en büyük mimarlarından Avrasya sanat, kültür ve edebiyat derneği uluslararası sanat danışmanı Raife Serxanqızına genç şair Qabil Adalet, İlqar Türkoğlu’na Azerbaycan -Bakü Anar şadlık sarayında yaptığımız Avrasya şairleri ve sanatçıları buluşmasını ustalıkla yöneten ve bizlerle son derece yakında ilgilenen herkese teşekkür ederiz” dediler.

Avrasya Sanat, Kültür ve Edebiyat Derneği ASKED in BAKI şairler çıkartmasında Azerbaycan Atatürk Kültür merkezinde sanatçılar, yazarlar şairler ve Azerbaycan halkının coşkulu buluşmasında Savaş Ünal ve KKTC sefiri M.Sadettin Topukçu’nun konuşmaları ile sona erdi.

Azerbaycan -Bakü Anar şadlık sarayında yapılan Avrasya şairleri ve sanatçıları buluşmasında şairler bir birinden güzel şiirlerini okudular.

Avrasya şairleri ve sanatçıları Şehitler Hıyabanı ile Azerbaycan’ın tanınmış kişilerinin bulunduğu mezarlığı ziyaret ederek Haydar Aliyev, Ebülfez Elçibey, Bahtiyar Vahapzade, Samed Vurgun’un mezarlarını ziyaret ettiler. Ardından Türk şehitliğini ziyaret ederek saygı duruşunda bulundular.

Heyet Azerbaycan yazıcılar birliğini ziyaret ederek yetkililerle tanıştı. Avrasya şairler buluşmasına Iğdır’dan Kemalettin Kalkan, Serdar Ünsal ve Yahya Azeroğlu katıldı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.