Tuzlucalı Gençler, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Atalarının Ruhuna Fatiha Okudu

ee

Soma’da meydana gelen maden kazası nedeniyle iptal edilen 19 Mayıs gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri nedeniyle Iğdır’a bağlı Tuzluca İlçesi’ndeki bir grup öğrenci, Ermeniler tarafından katledilen Gedikli Köyü Anıt Mezarı’nı ziyaret ederek, Ermenililer tarafından katledilen şehitler ile Soma’da hayatını kaybeden vatandaşlarımız için dualar okudular. Ayrıca, Gedikli Köyü İmamı tarafından Kuran-Kerim okundu.

Araştırmacı-Yazar Ziya Zakir Acar, katliam hakkında gençlere bilgi verdi.

Ziya Zakir Acar konuşmasında; “Iğdır, Ermeniler tarafından katliama uğrayan bölgelerden biridir. 1980 yıllarında bölgede yaptığım araştırmalarda katliama uğramış canlı tanıkları bizzat dinledim. Olayı yaşayan kişilerin ifadeleri ve Osmanlı arşiv belgeleri doğrultusunda yapılan kazı çalışmalarında ulusal basın önünde Hakmehmet ve Oba Köyü katliamları ortaya çıkarıldı. Toplu katliam yerleri sadece bunlar değildir. Kazı yapılırsa yaklaşık onun üzerinde toplu katliam yerleri ortaya çıkacaktır” dedi. Acar, Gedikli Köyü’nde yaşanan olayları şu şekilde özetledi:

“Osmanlı arşiv belgelerinden ve olayları bizzat yaşamış olan şahıslardan alınan bilgiler neticesinde Iğdır’ın Tuzluca İlçesi’ne bağlı Tavusgün / Gedikli Köyü’nde Ermenilerin yaklaşık 150 civarında Müslüman’ı katlettikleri tespit edilmiştir. Gedikli Köyü’nde olayın görgü şahidi olan Hacı Esad olayı şöyle nakletmiştir: ‘Bizim köy Tuzluca’ya bağlı bir dağ köyüdür. Köyümüze komşu Güllüce, Mollakamer köylerinde Ermeniler yaşıyorlardı. Köyümüz yöre köylerine nazaran zengin sayılırdı. Bir gün köyümüze Ermeni ileri gelenlerinden bir grup geldi. Bizlere; ‘size yiyecek getirdik. Hane halklarına haber salın toplansınlar. Getirdiğimiz eşyaları dağıtacağız’ dediler. Ermeni ileri gelenleri köy halkını toplarken, köyün etrafı da Ermeni askerleri tarafından sarılmıştı.

Ancak bu durumdan haberimiz yoktu. Benim de içlerinde bulunduğum 70 – 80 kadar kişi idik. Bizleri köydeki bir evde kılıçlarla doğradılar.     

Ben, Abbas, Kılıç ve Muhsin bu katliamdan kurtulduk. Bizler yaralıların altında kalmıştık. Bizim köyün Ermeniler tarafından basıldığını haber alan yöredeki aşiret köyleri yardıma gelmişler ve Ermenilerin köyden kaçmalarını sağladıktan sonra bizim bulunduğumuz eve gelerek sağ olup olmadığımıza bakmışlar. Bu sırada üst üste yığılı cesetlerin altından iniltiler geldiğini duymuşlar ve bizleri kurtardılar.

Köyümüzde Ermenilerin biz Türklere yönelik katliam hareketi buğdayların biçim zamanında yapıldı. O vahşetin içinden nasıl sağ çıktığıma hala inanamıyorum. Arkadaşım Kılıç birkaç yerinden oldukça ağır yaralanmıştı. Yaraları yüzünden fazla yaşamadı ve öldü. Ermenilerin bizleri topluca doldurdukları ev Kelbayı Celil’in eviydi. Bu evde kendi akrabalarından 7 kişi vardı. Bunların adları Ahmet, Hüseyin, İskender, Mehmet Ali, Meşedi Hüseyin, Mehmet Hüseyin ve kız kardeşim Güllü. Dört yaşında olan Güllü’yü Ermeniler altı yerinden süngüleyerek öldürmüşlerdi. Ermeniler köyü ilk bastıklarında köyden kaçarak katliamdan kurtulan diğer köylülerimiz daha sonra geri döndüler. Bazıları ev enkazının altından akrabalarının cesetlerini çıkartarak mezarlığa gömdüler. Birçoğu ise halen bu evin enkazı altında yatmaktadır. Baskın sırasında tarlalarda buğday biçenleri yakalayıp Güllüce – Mollakemer köyünde öldürüp su kuyularına doldurduklarını sonradan öğrendim”…

GEDİKLİ KÖYÜNDEKİ ZİYARET

Öğrencilerle birlikte köylüler; gençler ve Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal ile Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar da katıldı.

ff

 

                                                                            

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.