Tuzluca İlçesinde Ölçme Değerlendirme Farkındalığı Semineri

a

Iğdır’a bağlı Tuzluca İlçesi’nde görev yapan ve özellikle 8. sınıfların Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, ile T.C. İnkılap Tarihi ve  Atatürkçülük derslerine giren branş öğretmenlerine “Ölçme ve Değerlendirme Farkındalığı Semineri” verildi.

Atatürk Ortaokulu konferans salonunda verilen seminer, Kars Kafkas Üniversitesi Eğitim Bilimleri görevlilerinden Yrd. Doç Dr. Murat Taşdan ve Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Kaya tarafında verildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Zakir Acar, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Bakanlığımızın genelgeleri doğrultusunda bu semineri veriyoruz. Kars’tan bizi kırmayıp buraya kadar gelen hocalarımıza teşekkür ederiz. Ortaöğretime geçiş sistemi sınavları değiştiğinden ölçme değerlendirme önemi oldukça artmıştır. Öğrencinin bilgisini değerlendirmek, her öğretmenin oldukça sık yapması gereken bir iştir. Yazılı sınavlar, raporlar, araştırma ödevleri, ev ödevi için alıştırmalar, sözlü sunumlar, soru ve cevap yöntemi, bilimsel projeler ve çeşitli sanatsal çalışmalar, öğretmenlerin, öğrencilerinin bilgilerini ölçmede kullandıkları yöntemlerden bazılarıdır. Aslında yazılı sınavlar bir öğrenci ders notunun yaklaşık yüzde kırk beşini oluşturmaktadır. O halde bir öğretmenin, ders saatinin üçte birinde ya da yarısında bunlardan biri veya başka bir ölçme aktivitesi ile meşgul olması gerekir. Öğrencinin bilgisini değerlendirmek için harcanan bu kadar zamana rağmen gene de bu, öğretmenlerin çoğunun sevmediği ve çok azının başarılı olduğu bir iştir. Bunun nedenlerinden biri, çoğu öğretmenin değerlendirme ilkeleri hakkında yok denecek kadar az bilgiye sahip olmasıdır.

Bir diğer neden ise, değerlendirmeyi yapan kişinin üstlendiği rolün, öğretmenin ya da yardımcının rolü ile çeliştiğinin düşünülmesidir. Değerlendirme konusunda eğitim almış olan öğretmenler, herhangi bir durumda hangi uygun değerlendirme yöntemini kullanacaklarını eğitim almamış olan öğretmenlerden daha iyi tespit edilmiştir. Eğitim süreci içinde ölçme ve değerlendirme ile hedef davranışların ne kadarını gerçekleştirdiğimizi, bir başka deyişle hangi konuların yeterince öğrenildiğini, hangilerinde eksikliklerin bulunduğunu ve bu eksikliklerin neler olduğunu görürüz. Ölçme ve değerlendirme süreci sayesinde doğru ve etkili geribildirimler verebiliriz. Daha etkili rehberlik yapabiliriz.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.