Tuzluca Çöplüğünde Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yem Bırakıldı

asd

Iğdır’da, ağır kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için üç farklı alana yem ve sakatat bırakıldı.

Iğdır’da yaklaşık 1,5 aydan beri karın kalkmaması ve hava şartlarının zorlu geçmesi nedeniyle yemlenme alanları kapanan hayvanlar için Tuzluca ilçesi çöplüğüne, kent ormanına ve Bulakbaşı sulak alanlarına yem bırakıldı. Yem bırakma işine Orman ve Su İşleri Erzurum Bölge Müdürü Sıddık Kılınçer de katıldı.

Yemleme çalışmalarına; Erzurum’dan Iğdır’a gelen Bölge Müdürü Sıddık Kılınçer’in yanı sıra, Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Tuzluca Belediye Başkan Vekili Alper Aytekin de katıldı.

Tuzluca Belediyesi’ne ait çöp toplama alanına, kent ormanına ve Bulakbaşı sulak alanlarına Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekiplerince buğday, sebze ve et bırakıldı.

Ağır kış şartlarında yaban hayvanlarının en büyük sorunu olan yem ve su ihtiyaçlarının karşılanması için doğaya yem takviyesi yapılması gerektiğini belirten Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürü M. Sıddık Kılınçer; “500 kg.’a yakın sadakat et bırakacağız. Amacımız halkın duyarlılığını artırmak ve yabani hayvanları aç bırakmamaktır. Şube müdürlüğümüz bu işi zaman zaman yapıyor. Özellikle keklik sayısında azalış var. Yazın doğaya 1000 adet keklik saldık. Onların bulunduğu alanda yemleme yapacağız. Amacımız doğanın dengesini sağlamak ve korumaktır. Olumsuz hava koşulları nedeniyle yaban hayvanlarının yaşamlarını devam ettirmeleri için gerekli olan yemleme çalışmaları, Orman ve Su işleri 13. Bölge Müdürlüğümüze bağlı illerde hava koşulları düzelinceye kadar devam edecektir” şeklinde konuştu.

Tuzluca Belediye Başkan Vekili Alper Aytekin ise; “bizler de belediye olarak yaban hayvanların aç kalmaması için doğaya yiyecek bırakıyoruz. Kış ağır geçiyor. kurtlar köylere iniyor. Vatandaşlarda bu konuda duyarlı olmalı ve çevrelerine yiyecek bırakmalıdır “diye konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.