Tuzluca Belediye Eş Başkanları Esnafla Bir Araya Geldi

8

Tuzluca Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Gültekin ve Neşegül Can, Tuzluca Belediyesi’ne ait düğün salonunda ilçe esnafıyla buluştu.

Yapılan ikramlardan sonra Eş Başkanlar şeffaf belediyecilik anlayışı doğrultusunda şimdiye kadar yaptıkları tüm faaliyetleri maliyetleriyle beraber esnafla paylaştı. Ayrıca Türkiye’de bir ilke imza atarak soru cevap şeklinde yapılan toplantıda esnaflar Eş Başkanlara, ne yapılması gerekiyor, ya da çözülmesini istedikleri problemleri ifade ettiler. Daha sonra Eş Başkanlar ayrı ayrı değerlendirmelerde bulundular.

İlk olarak Eş Başkan Mehmet Gültekin yaptığı konuşmada şu konulara değindi:

“İçinde halkın olmadığı, halkın hesap sormadığı ve şeffaf olmayan bir belediyecilik faşizan bir tutumdur. Biz bugün burada neler yaptık hepsini sizlerle paylaşacağız. Ayrıca seçim öncesi bu tür toplantıları yapacağımızı dile getirmiştik. Öncellikle belediye gerçekten harap bir şekilde bize bırakıldı. Belediyede göreve başladığımız gün kasada sadece 4 Bin TL vardı. O da aynı gün yatırılan kira parasıydı. Sadece esnaflara 200 Bin TL borç, İller Bankası’na ise 9 trilyon borcu olan bir belediye devraldık. Ayrıca bize İller Bankası’ndan bize her ay 300 Bin TL geliyor, bunun %40’nı önceki borçlardan dolayı kesiyor bu da yaklaşık 120 Bin TL’nin her ay kesilmesi demek. Geriye kalan 180 Bin TL’nin 167 Bin’i Personel giderlerine gidiyor. Bize sadece 13 Bin TL ile size hizmet etmek kalıyor. Su şebekesi geçen dönem yeni yapıldı ama gelin görün ki bu yeni yapılan şebeke 10 ayda sadece 180 defa arıza yaptı ve her arıza da bize bir yük getiriyor. Şimdiye kadar 1.600 trilyon sadece personel maaşlarına ödendi. 350 Bin TL akaryakıta gitmiş. ve 240 Bin TL’yi biz sadece araç arızalarına verdik. 240 Bin TL SGK’ya olan borca ödedik.

Bu dönemde bizler sokak ve caddelerde ilaçlama çalışması, Ramazan Ayı boyunca iftar çadırı, itfaiye araçları için kaloriferli kapalı garaj, Rojava’ya 4 kamyon dolusu gıda malzemesi yardımı, lisenin arkasında 2 bin M2’lik köy garajı, ilçemize 100 adet çöp konteynırı, Çerçiler Sokak’ta parke çalışması, Söğütlü Köyü’ne yerleşen Kobanéli aileler ziyaret edilerek yardımlar, Sükü Yolu üzerinde kilitli parke çalışması, yeni yapılan park alanına çam fidanları dikildi, Belediye işçilerine %45.5 oranında zam yapıldı. 12 tane temizlik işçisi alındı. 15 Şubat’ta bu 12 işçiye ek olarak 5 tane daha alıp 17 işçi işe almış olacağız. Ayrıca caddelerde bulunan refüjler, panel çitle çevrildi. Mezbahanenin arkasında depo yaptık. Refüjlerde aydınlatma yapıldı. Rojava’ya yardım kampanyasında çadır kurularak yardım toplandı ve yardım gönderildi.”

Eş Başkanımız Neşegül CAN ise yaptığı konuşmada şu konulara değindi:

“Yönetime geldiğimizde kadınlar için sosyal yaşam alanları açacağımızı söyledik. Bugün TOKİ bloklarında bulunan Belediye’ye ait 2 dükkânı birleştirip, Kadın Dayanışma ve Üretim Evi olarak düzenleyeceğiz. Ayrıca Tuzluca gerçekten güzel bir şehir ancak, ne yazık ki şehir merkezinde bütün kaldırımlar esnaflarımız tarafından işgal edilmiş durumda. Hiçbir bayan rahatça kaldırımlarda yürüyememektedir. Siz esnaflar olarak elinizi vicdanınıza koyun ve bakın işgal ettiğiniz kaldırımlarda yürümek mümkün mü? Unutmayın ki alışverişi bayanlar yapmakta ancak kadına yürüyecek yer bırakmadığınız için ne yazık ki bundan en büyük zararı siz görüyorsunuz. Neden mi? Çünkü kadınlar kaldırımlarda yürüyemiyor, bu durumda kadınlar alışverişlerini ya büyük marketlerde ya da Iğdır’a giderek orada alış-verişlerini yapmaktadırlar. Kaldırımların bu hali hiçbirimize yakışmıyor. Bu konuda kendimizi eleştirmeliyiz. Böyle yaparak Tuzluca’nın parasının Iğdır’a gitmesine neden oluyoruz. Bunu hep beraber önlemeliyiz. Sizden ricam kaldırımları yürüyebilecek hale getirmeniz ancak bunu yapmadığınız takdir de ne yazık ki biz bunu açacağız.”

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.