“Tuzluca Barajı, Iğdır Ovası’nı Hayata Bağlayacak”

65

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır Müşaviri Taner Tazegün, “Iğdır’da yapılması planlanan Tuzluca Barajı ile bölgede sulama sorununun çözülmesi ve çiftçinin rahat nefes alacağını belirtti.

Iğdır Ovası’nda Yaklaşık sulu tarım alanı 700 bin dönümlük arazi bulunduğuna dikkati çeken Tazegün, Özellikle kışın yağan kar ile ilkbahar aylarında fazla miktarda yağan yağışın hızlı bir şekilde Aras nehrine oradan da Hazar Denizi’ne boşu boşuna akıyor.  Oysa bu su biriktirilerek Yazın halkımızın ihtiyacı olan su buradan karşılanacaktır. 

Biz burada en az 300 milyon küp suyu tutup Iğdır Ovası üzerinde değerlendirmek istiyoruz.

Bu baraj devreye girdiği zaman Iğdır Ovası’nda herhangi bir su sorunu olmayacak. Tarım alanında ciddi anlamda hareketlilik olacak.

İlimizde yapılacak olan Tuzluca barajı IĞDIR için çok çok önemli bir projedir ve bir an evvel bunun hayata geçmesi gerekir dedi.

Tazegün, Bilindiği gibi ilimiz Türkiye de çok kurak bir il ve yazın yağış nerdeyse hiç yağmamakta ve şunu da biliyoruz ki IĞDIR ın geçim kaynağı başta Tarım ve Hayvancılıktır eyer su olmazsa halkımız çok sıkıntı yaşayacak bağını, bahçesini, tarlasını ekinini su ihtiyacı olduğu zaman su vermesi gerek aksi taktirde verim alamaz ve sıkıntı çeker.

Baraj yapılırken bu alandaki yaban hayatı hiçbir şekilde zarar görmeyecek bu yaban kuşların ağırlıklı bir kısmı zaten göçmen kuşlardan ibarettir yani göç ediyorlar zaten baraj yapımıyla birlikte bu gölet etrafında ağaçlık, çalılık, sazlık doğal olarak oluşacaktır.  Zamanla halkımız için bu gölet etrafı ağaçlandırılıp belki piknik yerleri de oluşacaktır.

Yöremizde bu alanda Balık yetiştiriciliği yapılabilir. Belki olta balıkçılığı gelişecek yada bu göl etrafında piknik mesire yerleri oluşturulabilir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.