Tuzluca, 15 Şubat Yürüyüşü Yapıldı

012

Tuzluca İlçesi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da yakalanması uluslar arası bir komplo olarak nitelendirilerek yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Gün boyunca kepenklerin açılmadığı ilçede yurttaşlar sabah saatlerinden itibaren DBP Tuzluca ilçe binası önünde toplandılar. Aralarında Tuzluca Belediye Eş Başkanı Neşegül Can, DBP, HDP ilçe yöneticileri ve yüzlerce yurttaşın bulunduğu kitle basın açıklamasının yapılacağı Cumhuriyet Meydan’ına doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş esnasında kitlenin yanında taşıdıkları “15 Şubat uluslararası komployu kınıyoruz” pankartı dikkat çekti. Basın açıklaması, demokrasi şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

“15 Şubat komplosunda Türkiye aktör değil figürandı”

Basın açıklamasını gerçekleştiren DBP Tuzluca İlçe Eş Başkanı Serkan Güneş, 15 Şubat komplosunda Türkiye’nin aktör değil figüran olduğunu belirterek; “şu çok iyi bilinmelidir ki bu komplo sadece Kürt halkına karşı gelişmiş bir komplo değil, Türkiye’de yaşayan tüm halklara karşı gelişmiş bir komplodur. Çünkü komplonun büyüklüğü kadar amacı da büyüktü. Amacı Kürt özgürlük mücadelesini tasfiye etme ve Türkiye’de Kürt ve Türk halkı arasında bir çatışma ortamını oluşturmaktı. Önderliğimiz tarafından bu komplo boşa çıkarılmasaydı Türkiye’nin konumu, bu gün çok daha farklı olacaktı. Bu komploda 20’den fazla devlet yer almıştır. Ancak bu komploda Türkiye aktör değil figüran rolündedir. Bunu en iyi kanıtlayan dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in ‘Öcalan’ı bize niye teslim ettiler anlamış değilim’ sözüdür” dedi.

“Uluslararası güçler Türkiye’nin eline pimi çekilmiş bomba verdiler”

 Güneş son olarak uluslararası güçlerin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye teslim etmekle adeta Türkiye’nin eline pimi çekilmiş bomba koyduklarını belirterek; “uluslararası güçlerin önderliğimizi Türkiye’ye teslim etmesi, Türkiye’nin eline adeta pimi çekilmiş bir bomba verilmiştir ve hala bugün bu pimi çekilmiş bomba Türkiye’nin elindedir. Eğer Türkiye bu bombadan kurtulmak istiyorsa bunun tek bir yolu vardır. Oda önderliğimizin özgürleştirilmesi ve çözüm sürecini müzakere ile sonuçlandırmaktır” diye konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.