Türkiye-Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu, Guba Şehitliğini Ziyaret Etti

dd

Türkiye-Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Azerbaycan’da Ermenilerce vahşice katledilen Guba şehitliğini gezdi.

Yeni Yurd İçtimai Birliği Başkanı Mahire Esadova’nın davetlisi olarak Azerbaycan’ın Bakü şehrine giden Türkiye-Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Başkanı Yücel Artantaş, Dernek Başkanı Aziz Kaygısız, Genel Sekreter Mehmet Azeritürk, Manisa-Azerbaycan Derneği Başkanı Seyfettin Ayakyay ve Iğdır-Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal düzenlenen çeşitli programlara katıldı. Katılımcılar, Guba şehrine de giderek burada Ermenilerce katledilen

Azerbaycan Türklerinin toplu mezarını ziyaret ederek dua okudular, Ermeni vahşetini bir kere daha lanetlediler.

Türkiye-Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Başkanı Yücel Artantaş yaptığı açıklamada; “Ermenilerin yaptığı katliamların bir örneğinde burada gördük. Ermenilerin 20. yüzyılın başlarında hem Anadolu hem de Azerbaycan topraklarında, 20 yüzyılın sonlarında ise Azerbaycan topraklarında gerçekleştirdikleri soykırıma varan katliamların BM‘nin soykırım tanımlamasına uyduğu halde, bazı ülkeler tarafından soykırım olarak tanınmamaktadır. Aksine, Ermeni soykırımından söz etmeyi suç sayan bazı ülkeler bu konuda yasalar bile çıkarmaktadır. Bu yalanlar karşısında Türkiye ile Azerbaycan’ın el ele vermeleri gerekmektedir. Gerçekleri tüm dünyaya anlatmalıyız. Bunu yapacak gücümüz var” dedi.

Yeni Yurd İçtimai Birliği Başkanı Mahire Esadova da yaptığı konuşmada; “Ermeniler bu bölgede masum insanları gördüğünüz gibi toplu olarak katletmiştir. Ama dünya bunu görmezden geliyor” dedi.    Dernek başkanı Aziz Kaygısız, Genel sekreter Mehmet Azeritürk, Manisa Azerbaycan Derneği Başkanı Seyfettin Ayakyay ise yaptıkları konuşmalarda; “Ermeniler Anadolu’da olduğu gibi Azerbaycan‘da da katliam yapmışlardır. Bunu bir kere daha gördük. Ermeni çetecileri her türlü katliamı vahşeti yapacak yapıdadırlar. Guba şehitliği de bunlardan biridir” dediler.

Iğdır-Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal ise; “Iğdır ve çevresinde, Azerbaycan’da Ermeniler çok büyük katliamlar yapmışlardır. Azerbaycan’da,, Iğdır’da Ermenilerin yaptıkları zulümlerin ve katliamların büyük kanıtları mevcuttur. Azerbaycan’daki en büyük kanıtı da burada bulunan Guba şehitliği ve asrın vahşeti, faciası olan Hocalı vahşetidir. Bu vahşeti hür dünyaya en iyi şekilde anlatmalıyız. Bunun içinde Türkiye-Azerbaycan işbirliği yapmalı. 19. yüzyılın başında Azerbaycan’ın bir çok bölgesinde olduğu gibi, Guba’daki katliamda da, Sovyet yöneticileri Stepan Şaumyan ve Korganov tarafından görevlendiren Ermeni Hamazasp’ın rehberlik ettiği silahlı gruplar, 122 köyü tümüyle yıktı, kent merkezi dahil 380 aileyi evleriyle birlikte yaktı, 1800 çocuk, 2000’den fazla kadın toplam 16 bin 782 Türk katledildi” şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.