TRT’nin Müze Vagonu Kars’ta

v1

Edirne’den başlayarak Erzurum’un ardından Kars’a gelen TRT’nin Müze Vagonunu Kars Valisi Eyüp Tepe ziyaret etti.

TRT Genel Müdürlüğünün 50. yıl kutlamaları kapsamında hazırlanan ve

“Edirne’den Kars’a renkler, sesler ve anılarla izleyicilerle buluşuyor” sloganıyla yola çıkarak dün akam saatlerinde Kars’a ulaşan “TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi Vagonu” ziyaretçi akınına uğruyor.

Kars Valisi Eyüp Tepe de Tren Garı’na giderek TRT’nin müze vagonunu

gezdi. Vagonda bulunan TRT’nin kuruluşundan bugüne kadar kullandığı cihazlar ve kameraların yanı sıra çok sayıda objeyi dikkatlice inceleyen Vali Tepe, Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nda kullandığı mikrofonu görünce de oldukça duygulandı. TRT’nin yayına başladığı ilk günlerde kullandığı kameralar, radyo stüdyoları, dram tiyatrosu stüdyosunun da yer aldığı vagondan çok etkilendiğini söyleyen Vali Tepe, “Şu anda eskilere gittim.” diyerek vagonda süren kısa yolculuğunun kendini eski yıllara geri götürdüğünü söyledi. Bu vagondaki ziyarette TRT’nin bunca yıl içinde ne kadar önemli yol kat ettiğine şahit olduklarını da ifade eden Vali Tepe, sanal stüdyoda poz verdi, vagonun yayın stüdyosunda duygularını dile getirdi.

TRT’nin basında önemli bir yeri olduğunu ve kendisi için de ayrı bir önem taşıdığını söyleyen Vali Tepe, Kaymakam olmadan önce de TRT’de staj yaptığını ve bu ziyarette o günlerini de hatırladığını ifade etti.

Vali Tepe, trenin bir ucundan öteki ucuna gidinceye kadar adeta zamanda yolculuk yaptığını kaydederek, müzeyi ziyaret edenlerin eski günlerine döndüğünü vurguladı. Vali Tepe, şöyle konuştu:

“TRT ailesi bizim en köklü ailelerimizden biri, TRT ailesinin böyle bir projeyi hayata geçirmiş olmasından dolayı duyduğum mutluluğu dile getirmek istiyorum. Edirne den Kars a sloganıyla başlayan böyle bir yolculuk bizleri de geçmişimize doğru bir yolculuğa götürdü. Burada bir tarih yatıyor. Ziyaretimde eski günlerime gittim ve çok mutlu oldum. TRT umarım bunu geleneksel hale getirerek şehir şehir dolaşıp insanlara dünden bugüne gelen tarihi yolculuğu anlatır, gösterir.

Vagonun bir kapısından girdik öbür kapısından çıktık belki, ama bu kadar kısa süre içerisinde Cumhuriyet tarihimizin önemli olaylarını tekrar yaşamış olduk. Cumhuriyet tarihimizi her anına tanıklık eden TRT ailesinde çok ciddi arşivler var. Çok güçlü bir kurumsal kimliğivar. Bu birikimin yeni jenerasyona gösterilmesi çok önemlidir. Bunun için bu projeyi hayata geçiren TRT genel müdürü İbrahim Şahin e

Teşekkür ederim.”

Vagon görevlisi Suat Yüksel’in anlatımıyla vagonu gezen Vali Tepe, ziyaretçi defterini de imzalayarak başta TRT Genel Müdürlüğü olmak üzere, TRT’nin gelmiş geçmiş tüm emektarlarına teşekkür etti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.