Trafik Polislerinden Basına Sansür

1

Gerek yerel ve gerekse ulusal basın temsilcileri olarak birçok konuda zorluklarla karşılaşmaktayız. Haber yaparken karşılaştığımız zorluklar her ne kadar bu işin cilvesi de olsa ayrıca aynı zorluklara emniyet mensupları tarafından maruz kalmak da bizleri bir o kadar üzmektedir.

Haber yaparken basın mensuplarının işlerini kolaylaştırmak için farklı kurumlarla BYEGM (Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü) arasında bazı protokoller imzalanır. Bu protokollerden biri de Başbakanlık BYEGM ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanmıştır. Lakin ne yazıkki ilimizde görev yapan trafik polisleri ya bu protokolden habersizler ya da bilerek ve isteyerek basına sansür uygulama gayreti içerisindeler.

30.11.2016 günü saat 11:00 sularında Rıza Yalçın Caddesi’nde Başbakanlık BYEGM tarafından verilen trafik basın kartımızın içinde olduğu basın aracımızla haber takibindeydik. Resimde de görüldüğü üzere herhangi bir park yasağı levhasının bulunmadığı güzergâha aracımızı park ettik. Trafiği aksatmayacak şekilde park etmemizin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık BYEGM arasında imzalanan protokolden kaynaklanan hakkımızı da kullanmaktaydık. Ne yazıkki tüm bunlara rağmen 76 A 4134 plâkalı trafik aracında görevli trafik polisleri tarafından bu protokol çiğnendi ve aracımız çekiciyle çekilerek özel bir garaja götürüldü. Belli ki ilimizde görev yapan trafik polis memurlarının ilgili protokolden haberi yok. Bu sebeple protokolün ilgili maddelerini kendilerine bildirmek istiyoruz:

            MADDE 12 – Basın Trafik Kartı sahiplerine, görevli olmak şartı ile görevlerinin ifası sırasında, 2918 sayılı Kanunun temel kurallarına uymak, trafik güvenliğini bozmamak ve trafik zabıtasınca alınan tedbirlere uymak kaydıyla aşağıdaki kolaylıklar sağlanır.

            a) Güzergâh ve kavşaklarda trafiğin düzenlenmesinden ve yönetiminden sorumlu olan görevliler, araçlarında Basın Trafik Kartı bulunan görevli basın mensuplarını gördüklerinde veya bu kişilerin müracaatları halinde kendilerine geçiş kolaylığı sağlarlar ve trafiğin genel şartlarını dikkate alarak, görev mahalline bir an önce varmaları için gerekli kolaylığı gösterirler.

            b) Trafik zabıtasınca, basın mensuplarının araçlarına, trafiği aksatmamak şartıyla durma, duraklama ve park etme gibi kolaylıklar sağlanır.

            c) Basın Trafik Kartı sahipleri, yukarıda (a) ve (b) bentlerinde belirtilen kolaylıklardan ancak, trafik görevlilerinin bulunduğu yerlerde ve onların vereceği işaret ve talimatlar doğrultusunda faydalanabilirler.

Basın görevimizi yerine getirirken trafik polislerinin bize uyguladığı bu sansür ilk kez karşımıza çıkmıyor. 76 AP 701 plâkalı aracımıza sistematik olarak sürekli farklı cezalar yazılmaktadır. Nitekim bu haberi yaptıktan sonra da bu aracımızın trafik polisleri tarafından hedef alınacağını biliyoruz. Ama her ne koşulda olursa olsun bu sansürü dile getirmeye devam edeceğiz. Trafik basın kartı yönetmeliğini tanımayan ve aracımıza haksız işlem yapan trafik polislerini kınıyor, yetkili mercilerden gerekli işlemin yapılacağına inanıyoruz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.