Toprak Analizi Yaptırın Veriminizi Arttırın

 

Iğdır Ticaret Borsası Başkanı Serhat KUMTEPE  Toprak analiz desteği ile açıklamada bulundu .    2016 yılında üretim sezonuna ara verilen Toprak Analizi Desteği  uygulamasında  değişikliğe gidilerek,söz konusu desteğe ilişkin tebliğ  17.09.2017 tarih ve 30183 sayısı ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 Bu yeni modelde toprak analizleri için gerekli olan numuneler;

– ​Tohum tarlaya düşmeden, ekimden önce,

– 50 dekar ve üzeri parsellerden,

– Koordinat belirleyen DATA LOGGER cihazıyla,

– ​Bakanlığın yetkilendirilmiş laboratuarların teknik elemanlarınca alınacaktır.

Bu şartlarda alınan numunelere ait analizler için destekleme ödemesi yapılacaktır. ÇKS kayıtlarına göre 50 dekar ve üzeri parsellere gübre desteği ödenebilmesi için toprak analizi yaptırması gerekmektedir. 50 dekardan küçük parseller ise toprak analizi yaptırmak zorunda olmayacak, ancak gübre desteğinden faydalanabilecektir.

Destekleme ödemeleri YETKİLENDİRİLMİŞ LABORATUVARLARA analiz başına yapılacaktır. 50 dekardan başlayarak, 50’nin katları içerisinde kalan parsel büyüklükleri için ilave analiz istenecektir.  (Örnek:50 dekar için bir analiz, 70 dekar için 2 analiz, 120 dekar için 3 analiz istenecektir.)

Bunun yanında 50 dekardan küçük parsellere toprak analizi yapılsa dahi laboratuarlara toprak analizi destekleme ödemesi yapılmayacaktır.

 Iğdır Ticaret Borsası olarak tüm toprak sahibi üyelerimizi , üreticilerimizi Iğdır Üniversitesi Araştırma Laboratuarı Uygulama ve Araştırma Merkezi ( ALUM )  başvurmaları bilinçli toprak analizlerini  yaptırmaları kendi menfaatlerine olacaktır. Dedi.

NEDEN TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMALIYIZ

Toprak analizi, bir tarla toprağının gübre ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir. Toprakta bulunan faydalı bitki besin elementi düzeylerini ve o toprakta yetiştirilecek bitkilerin ihtiyacı olan gübrenin miktar ve cinsini belirlememizi sağlar. Özellikle birim alandan yüksek ve kaliteli ürün alınması ve toprağın verimliliğinin devamlılığının sağlanması için gereklidir. Toprak analizi yapılmaz ise gereğinden fazla veya az gübre uygulanabileceği gibi hatalı bir gübre çeşidi de kullanılabilinir. Hatta uygulamada zamanlama hatası bile olabilir.

TOPRAK ÖRNEĞİ ALINIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

  1. Toprak örneği alınma zamanı çok önemlidir. Ekimden veya gübre kullanılma tarihinden 1.5-2 ay önce yağışlı olmayan günlerde alınması önerilmektedir.
  2. Örnek alma derinliği, yetiştirilecek bitkiye, toprağın sürme ve işleme derinliğine göre değişmelidir.

Eğer tek yıllık bitki yetiştiriliyorsa genellikle 0-30 cm, bağ ve meyve bahçelerinden ise 0-30, 30-60, 60-90 cm derinliklerinden toprak örnekleri alınmalıdır. Bu derinlik, ağacın çeşit özelliklerine (kök yapısı vb.) ve yaşına göre azaltılıp arttırılabilinir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.