Toplumsal İlerleme Derneği’nden Mısır’daki İdamlara Tepki!‏

kk

Toplumsal İlerleme Derneği (Ti-Der) Mısır’daki idam kararlarını kınadı. Dernek adına yazılı bir açıklama yapan başkan Murat Akkuş; “Mısır’da hukuksuz bir şekilde verilen idam kararlarını kaygı ve endişe ile izliyoruz” dedi.

 

Merkezi Iğdır’da bulunan Toplumsal İlerleme Derneği Başkanı Murat Akkuş, açıklamasında şunları söyledi:

“529 Müslüman Kardeşler üyesi hakkında verilen idam kararından sonra 683 kişiye daha idam kararı verildi.        Dünyanın kabul ettiği hukuk standartlarına aykırı olarak ve savunma hakları ihlal edilerek, tamamen keyfi ve hukuk dışı bir şekilde idam cezasına mahkûm edildiler. Hukuku kendilerine göre şekillendirenler şu hususu çok iyi bilmelidirler ki; gün gelecek onlarda hukukun korumasına muhtaç kalacaklardır. Mısır’da avukatları olmadan ve savunmaları alınmadan 683 kişiye daha idam kararı verildi.

Peki, her fırsatta uluslararası normlardan, hukuktan, adaletten bahsedenler acaba şu an neredeler? Dakika başına 76 idamın verildiği bu haksızlığa, adaletsizliğe ve keyfiliğe tepki gösterip neden ‘dur’ demiyorlar? İdam bir ceza değil, geri dönüşü olmayan bir felakettir. Hiçbir yargılama sistemi, savunması elinden alınmış insanlara karşı böyle insafsızca bir karar veremez. 9 dakika süren duruşmada, ‘638 idam kararı’ demek, her dakika için 76 idam demektir. 9 dakikada isimlerinin okunmasının dahi tamamlanamayacağı dikkate alındığında, bu bile idam kararı verenlerin hukuksuzluğunu ve nasıl bir zulme imza attıklarını net bir şekilde göstermektedir.

Mısır’da bu olaylar yaşanırken medeni ve insan haklarını savunduklarını belirten ülkeler ne yapıyor?

Biz Toplumsal İlerleme Derneği olarak, Mısır halkının demokrasi, insan hakları, temel özgürlükler, hukukun üstünlüğü, fırsat eşitliği ve refah yönündeki talep ve beklentilerini destekliyoruz. Siyasi gerekçelerle verilmiş olan idam cezalarının sadece Mısır halkının değil bütün insanlığın vicdanını sızlatacağını bildiriyoruz.

Mısır’ın demokratik mücadelesine gölge düşürecek, insanlık tarihine kara bir leke olarak kazınacak olan bu idam kararlarının bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu idam kararlarını veren darbe yönetimini kınıyor, uluslararası kamuoyunu bu hukuksuz idam kararlarını durdurmaya davet ediyoruz.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.