TMO’da 2016 Buğday Alımları Başladı

Toprak Mahsulleri Ofisi 2016 Buğday alımına Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Iğdır’da da start verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen rakamlara göre buğday fiyatları Anadolu kırmızı sert 1. grup buğday için ton başına 910 lira, 2. grup buğday için ton başına 865 lira, düşük vasıflı ekmeklik buğday için ton başına 765 lira olarak belirlendi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Iğdır Ak Parti Milletvekili Nurettin Aras “TMO ilimizde buğday alımlarına başlamıştır. Bütün çiftçi kardeşlerime bereketli bir hasat dönemi dilerim. Bu yıl bakanlığımızın çalışması ile Buğdayın kalitesine göre yüzde 7'ye varan ekstra prim verilecek. Ayrıca bu primin dışında bu yıl ilk kez devreye sokulan bir uygulama ile üreticiden boşaltma ücreti alınmayacak. Bu sayede üreticimiz ton başına 6 lirayı geçen ilave gelir elde edebilecek. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

TMO Iğdır ajansı yetkilileri ise taahhütname karşılığı alımların randevulu olarak yapıldığına dikkat çekerek taahhütname karşılığı bırakılan ürünün, istenilen tarihte geri alınabileceğini belirttiler. Buğdayı ürün kartı ile teslim eden üreticilere 15 gün içerisinde ödeme yapılacağı bildirildi.

Daha önce TMO genel müdürlüğünden yapılan açıklamada ise teslim edilen ürünün kim adına kayıtlı ise kendisinin teslimat sırasında bulunmasının zorunlu olduğu buğday alımlarında kalite oranına göre fiyat tespit uygulamasına gidildiği açıklanmıştı.

Toprak Mahsulleri Ofisinin fiyatı 91 kuruş olarak açıklamasına rağmen, bazı tüccarların buğdayı 72 kuruşa kadar düşürmesi ise çiftçilerin tüccarlara tepki göstermesine neden oldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.