TKDK, 3 Yılda 29 Projeye 15.8 Milyon TL Destek Verdi

tdk

Tarımsal ve Kırsal Destekleme Kurumu (TKDK) Kars İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, kurum olarak verdikleri destekleri anlatan kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

Ocakbaşı Restoran’da düzenlen toplantıya, Vali Eyüp Tepe ile birlikte gazeteciler katıldı. TKDK İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt yaptığı burada yaptığı açıklamada, kuruldukları günden bu yana uygun yatırım tutarı 31.1 milyon TL olan 29 projeye, 15.8 Milyon TL destek verdiklerini söyledi.

Bozkurt ayrıca 2012 yılında 7. 1 Milyon TL tutarındaki 6 projeye 3.6 Milyon TL, 2013 yılı içerisinde 24 Milyon TL tutarındaki 23 projeye 12.2 Milyon TL verdiklerini ve 2014 yılı içerisinde ise 17.5 Milyon TL tutarındaki 18 projeye 10.5 Milyon TL destek vereceklerini de açıkladı. Bozkurt, 2014 yılı ödemelerinin ise Aralık ayı içerinde yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bozkurt, TKDK Kars İl Koordinatörlüğü tarafından verilen destek oranlarını ise “Et ve süt işletme tesisi yatırımlarına yüzde 50, süt inekçiliği ve besicilik yatırımlarına yüzde 50 ile 65 arası, otel, konaklama, restoran vb. turizm tesisi yatırımlarına yüzde 50, kovan,
karakovan gibi makine ve ekipman içeren arıcılık yatırımlarına yüzde 50 oranlarında destek verdiklerini de açıkladı.

Vali Eyüp Tepe de yaptığı açıklamada, TKDK’nın verdiği desteklerden vatandaşların ve yatırımcıların yeteri kadar yararlanmayı düşünmediklerine dikkat çekti. Bu nedenle TKDK’nın verdiği desteklerden her kesin haberdar olması için basın marifeti ile
kamuoyuna yansıtılmasının da önemine değindi. Karslıların bu alanlarda birçok yatırma ihtiyaçları olduğunu da belirten Vali Tepe,”TKDK’nın verdiği desteklere bakarsanız tarım, hayvancılık ve turizm yatırmaları ön plana çıkıyor. Çünkü Kars’ın gelişmesini öncelikli olarak tarım ve hayvancılık ile turizme bağlıdır. TKDK’da desteklerini bu alanlarda yapılacak olan yatırımlara veriyor.” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.