Tıp Fakültesinden Rektör Adaylığına

MEHMET KARA

            Iğdır Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mehmet Kara geçtiğimiz gün özel bir restorantta basın mensuplarıyla iftarda bir araya gelerek Iğdır Üniversitesi rektör adayı olduğunu açıkladı.

            Van Yüzüncüyıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilimdalı Öğretim Görevlisi  Prof. Dr. Mehmet Kara gazetecilere yaptığı açıklamada rektör seçilmesi halinde üniversiteye kazandıracakları hizmetler hakkında geniş bilgiler verdi. Özellikle tıp fakültesinin gerekliliğine değinen Kara; “tıf fakültesinde profesör olduğum için ve Iğdır’ın potansiyelini de bildiğim için açılacak olan bir tıp fakültesinin Iğdır için çok yerinde bir hizmet olacağına inanıyorum” dedi.

            Seçildikten sonra yapacakları diğer hizmetlere değinen Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

            Iğdır Üniversitesi’ni bulunduğu noktadan daha ileriye taşımak azim ve gayreti ile yeni dönem rektörlük seçimlerinde aday olmaya karar verdim. Sekiz yıl önce kurulmuş olan üniversitemiz büyük yol kat etmiş, yeni kampüsüne taşınmıştır. Bununla birlikte halen çok eksikleri vardır. Amacımız bu eksiklikleri en kısa sürede tamamlamak, yeni projelerimizi hayata geçirmek ve eğer varsa, yanlışları düzeltmektir.

            Iğdır ilimize, komşu il ve ilçelere ve komşu ülkelere hizmet amacıyla, en önemli projelerimizden ikisi tıp ve diş hekimliği fakültelerinin açılmasıdır. Artı özellikler devletimizin ilgili kurumlarına iyi anlatılabilirse, tıp ve diş hekimliği fakültelerinin açılması hayal olmaktan çıkacak, imkânsız olmadığı görülecektir. Ancak, bu konuda aşılması gereken bazı kriterler vardır. Toplam il nüfusu 500 binden az olan illerde Tıp Fakültesi açılması uygun görülmemektedir. Tıp fakültesi bulunmayan illerde, diş hekimliği Fakültesi açılmasına da yine YÖK çok sıcak bakmamaktadır. Çünkü, bu fakülteler özellikle fizyoloji, anatomi gibi temel bilimlerdeki öğretim üyesi ihtiyacını tıp fakültelerinden karşılamaktadırlar. Kısaca, öncelikle tıp fakültesinin açılması önem arz etmektedir. Tıp fakültesinin açılması durumunda sadece Iğdır’a değil komşu ülkelere de hizmet vereceği için nüfus kriterinde bir ayrıcalık yapılabilir. Ayrıca 120 binden fazla nüfusu olan Doğubayazıt ilçemiz her ne kadar Ağrı’ya bağlı olsa da, Iğdır’a 50 km gibi çok yakın mesafede olması nedeniyle, Iğdır nüfusu içinde değerlendirmek gerekir. Doğubayazıt’ın bağlı olduğu Ağrı ilimizde de Tıp Fakültesi bulunmadığı için buradan da Iğdır’a hasta gelecektir. Çünkü Ağrı ilinin, Tıp Fakültesi bulunan üç il olan Erzurum, Kars ve Van’a uzaklığı, Iğdır’dan daha fazladır.

“Güzel Sanatlar ve BESYO alanlarına ağırlık vereceğiz”

            Kara yaptığı açıklama da ayrıca BESYO ve Güzel Sanatlar ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

            “Iğdır Üniversitesi’ni ülkemizdeki eski ve köklü üniversitelerle her alanda yarıştırmak mümkün değildir. Ancak belli temalara ağırlık vererek, “tematik üniversite” olmaya çalışmamız gerekmektedir. Bu bağlamda, Iğdır ilinin sosyal ve coğrafi özelliklerine uygun olarak Tıp ve Sağlık Bilimleri, Ziraat, İlahiyat, Güzel Sanatlar ve BESYO alanlarına ağırlık vereceğiz.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.