TİDER Başkanı Akkuş: “Halepçe’nin Acısını Unutmayacağız”

a1

Merkezi Iğdır’da bulunan Toplumsal İlerleme Derneği Halepçe katliamının 26. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. Dernek adına açıklamayı yapan Toplumsal İlerleme Derneği Başkanı Murat Akkuş Halepçe’nin acısını unutmayacaklarını söyledi. TİDER Başkanı Akkuş Halepçe masumlarının, anıları önünde saygıyla eğildiklerini belirterek açıklamasında şunları dile getirdi: 

“26. yıl dönümüne girdiğimiz Halepçe katliamı dünyanın en büyük insanlık trajedilerinden biridir. Aradan yıllar geçmesine rağmen bugün hala kimyasal gazların etkisi devam ediyor. Bombardıman sonrası ortaya çıkan vahşet görüntüleri çoğumuzun hala hafızalarında tazeliğini korumaktadır. Sokak ortalarında, evlerinde, iş yerlerinde birbirine sarılarak ölen yüzlerce ailenin görüntüleri insanlık dışı vahşeti tasvir etmektedir. Torununu kucağında korumaya çalışan yaşlı dedenin görüntüsü ile Şivan Perwer’in ‘Halepçe’ ağıtı yaşananları sembolize etmeye yetmektedir.

16–17 Mart 1988 tarihinde diktatör Saddam Hüseyin yönetimi tarafından gerçekleştirilen ve iki gün süren zehirli gaz bombardımanı sonrası çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu yaklaşık 5 bin kişi kaçma fırsatı dahi bulmadan zehirlenerek ya da yanarak öldü. Doğanın da büyük ölçüde zarar gördüğü bu saldırıda çevre kirliliği yanında su kaynakları zehirlenmiş, kimyasal gazların etkisiyle on binlerce evcil hayvan yanı sıra bütün canlılar telef olmuştu. Kullanılan kimyasal gazlar günümüze kadar takriben 50 bin kişinin ölümüne on binlerce insanın da sakat kalmasına sebep olmuştur. İddiaya göre Halepçe’de özürlü doğum oranın Hiroşima ve Nagasaki’nin 4 katıdır. Bu nedenle Halepçe ‘Orta Doğu’nun Hiroşima’sı’ olarak tanımlanır.

Dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen bu katliamın sorumlusu kuşkusuz tek başına diktatör Saddam Hüseyin ve ordusu değildir. Gerek İran-Irak savaş sırasında gerekse de savaştan hemen sonra Irak ordusunun Kürt halkına karşı başlattığı saldırılarda kullanılan silahları batılı ülkelerden sağlandığını biliyoruz. Bilindiği gibi batılı ülkeler, kimyasal silah ürettiği gerekçesiyle Irak’ı işgal etmiş ve eski işbirlikçileri Saddam Hüseyin’i yakalayarak Irak Yüksek Mahkemesi’ne teslim ettiler.

 

Katil Saddam, Halepçe katliamında Kürtlere karşı işlediği katliam sucundan yargılanmış ve Duceyil Davası’nda, insanlığa karşı işlenen suçlardan mahkûm edilmiş, asılarak idamına karar verilmiştir. Ayrıca mahkeme, Halepçe katliamının başrolünde yer alan Saddam Hüseyin’in kuzeni, Kimyasal Ali’yi, Halepçe’deki kimyasal gaz saldırısının sorumlusu olarak insanlığa karşı suç işlemekten idama mahkûm etmiş, 24 Ocak 2010’da infaz edilmiştir. Öncesinde Birleşmiş Milletler ve birçok ülke Halepçe katliamını soykırım olarak nitelemiştir. Daha sonara 1 Mart 2010 yılında da Irak Yüksek Ceza Mahkemesi Halep’çe katliamını ‘soykırım’ olarak resmen tanımıştır.

Masum Kürt halkının katledildiği Halepçe Katliamının 26. yıldönümünde katliama uğrayan masumları bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Geçmişte ve günümüzde Bosna’da, Suriye’de, Hocalı’da ve Halepçe’de insanlığa büyük acılar yaşatan katliamcıları lanetliyoruz. İnsanlık tarihinin bundan sonra böylesi acılara tanıklık etmemesini diliyoruz.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.