Ticaret Odası Üyelerine Seminer Verildi

6

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından “Stres, Örgütlerde Çatışma Yönetimi ve Öfke Kontrolü Eğitimi” konulu eğitim gerçekleştirildi.

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda üyelerin katılımlarıyla stres, örgütlerde çatışma yönetimi ve öfke kontrolü eğitimi konulu eğitim gerçekleştirildi.

 Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda üyelere yönelik gerçekleştirilen eğitim iki oturumda gerçekleştirildi. Eğitimin ilk oturumunda Eğitmen Cenk Yüksel tarafından ‘Stres Nedir? Stres Özellikleri, Olumlu ve Olumsuz Stres, Stresin Belirtileri (Fiziksel-Psikolojik ve Duygusal & Davranışsal), Stresin Doğurduğu Rahatsızlıklar, Tükenmişlik (Burnout), Stres Düzeyi Testi (Katılımcılarla Beraber Uygulamalı), Stres ve Kişilik Tipleri (A ve B Tipi Kişilik), Stresle Başa Çıkma Yöntemleri (Etkili ve Etkisiz Yöntemler) konularına değinildi.

 Eğitimin ikinci oturumunda eğitmen Banu Yüksel tarafından Stres, Örgütlerde Çatışma Yönetimi ve Öfke Kontrolü Eğitimi başlığı altında, Örgütlerde Stres ve Çatışma Örgüt Kavramı, Örgütlerde Çatışma ve Çatışmanın Düzenlenmesi, Örgütlerde Stres Kaynakları, Çatışma Türleri, Çatışma Yönetimi konularına değinildi. Her iki eğitmen tarafından katılıcılarla birlikte uygulamalı olarak, Öfke ve Öfke Kontrolü başlığı altında Öfke Kontrolü Öfke Nedir? Ne Değildir? Neden Öfkeleniriz? Kişilik Özellikleri Öfkeyi Nasıl Yönetebiliriz? Öfkelendiğimizde Ne Yapmalıyız? Öfke Analizi (Katılımcılarla Birlikte Uygulamalı) konuları hakkında bilgiler verildi.

 Öfke ve strese maruz kaldığımızda uygulamamız gereken doğru nefes alma egzersizleri (katılımcılar ile birlikte uygulamalı) gerçekleştirildi.

 Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan eğitim sonrası yaptığı açıklamada; “üyelerinin talepleri doğrultusunda, onların ihtiyaçlarına göre eğitimlerin devam edeceğini belirterek, hayatımız stres bu seminerden çok şey öğrendik. Liderlik konusunda bilgilendik. Eğitmenler Banu Yüksel ve Cenk Yüksel’e ve eğitime ilgi gösteren üyelerimize teşekkür ederim” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.