“THE BİRDS OF IĞDIR” Kitabının İkinci Baskısı Yapıldı

Iğdır’ın Kuşları -The Birds of Iğdır kitabının ikinci baskısı, Iğdır Vali Yardımcısı
Bilgehan Karanfil tarafından basına tanıtıldı.
Tanıtıma Iğdır Üniversitesi Rekrörü Prof.Dr. Mehmet Hakkı Alma, İl Göç İdaresi Müdürü Muhlis Lordoğlu ve Iğdır Üniversitesi bünyesinde kurulan Kuş Araştırma Merkezi Müdürlüğünde Danışman olan Dr.Roya Farshi katıldı.
Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil konuşmasında, “Iğdır’ın üç ülkeye komşu olması ve kuşların geçiş noktasının buradan geçmesi biyoçeşitliliğin zengin olması, ilimizin önemini artırmaktadır. Bu kitabın herkese yararlı olması temennisiyle kitabı 12 yıl gibi bir sürede oluşturan Çağan H. Şekercioğlu ve Mete Türkoğlu’na teşekkür ediyorum. Ülkemizin dünyanın önemli kuş göç yolları üzerinde olması ve Avrupa kıtasındaki 530 kuş türünün, 483 türünü ( % 91) barındırması kuşların beslenme ve üreme alanı olarak önemini
Artırmaktadır. Iğdır genelinde, Türkiye’de bulunan 483 kuş türünden, 321 türün Iğdır İlinde yaşadığı ve göç güzergâhı olarak bölgeyi kullandığı tespit edilmiştir. 183 türden yaklaşık 85.000 kuş halkalanmış ve kayıt altına alınmıştır.
Iğdır ilinde şimdiye kadar kaydedilmiş 321 kuş türü ile Ülkemizin kuş varlığının % 66’sini, Avrupa’nın % 60 türünü alanda barındırmaktadır. Doğadaki tüm canlı ve cansız varlıklar doğrudan ya da dolaylı olarak ekolojik dengenin korunmasında önemli rol oynarlar. Ormanlardaki ağaçlara zarar veren bazı böcekleri kuşlar yiyerek sayılarının artmasına engel olur. Tohum ve meyvelerle beslenen kuşlar, yedikleri bitki tohumlarını uzak yerlerde, dışkılarıyla birlikte atarak bitkilerin çoğalmalarına ve yayılmalarına neden olurlar. Ekolojik dengenin korunması, canlıların beslenme alışkanlığını oluşturan besin zincirine bağlıdır. Iğdır’ın kuşları kitabının ilk baskısının tükenmesi ve aşırı talep olması neticesinde ikinci baskıya gerek duyulmuştur. Türkçe ve İngilizce basılan bu kitapta kuş gözlemcileri akademik olarak çalışma yapanlara rehber niteliğinde bir kitap olup herkese yararlı olması temennisiyle başta valiliğimiz olmak üzere bizleri bu konuda desteklerini esirgemeyen Iğdır üniversitesi rektörümüze teşekkür ederim” dedi.
Programın sonunda Tebriz Üniversitesi Uluslararası Ofisi Türkiye danışmanı Dr. Roya
Farshi tarafından Şube Müdürü Mete Türkoğlu’na hediye takdim edildi.
Haber: İlgili Kurum

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.