Teyran, Xanî, Anter ve Uzun’un Heykelerinin Açılışı Yapıldı

2

 

13

Iğdır Belediyesi tarafından yaptırılan heykellerin açılışı yapıldı.

Şehrin birçok notasına konulan heykellerden ilki Cumhuriyet Caddesi’nde konuldu. Kürt şair ve yazarlardan Feqiye Teyran, Musa Anter, Ehmedê Xanî ve Mehmet Uzun’un heykeli bir arada yaptırıldı. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Bildirgesini temsil eden heykel ise Iğdır Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarı’nda belediye binasının arka tarafına dikildi.

Dikilen heykellerin açılışı Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Belediye Başkanı Hüseyin Malk, belediye eş başkan adaylarının katılımıyla yapıldı. Açılışta konuşan Iğdır Belediye Başkanı Hüseyin Malk, 5 yıllık dönem içerisinde yapılan çalışmalarını anlattı. Malk, bir 5 yıl daha eşit ve ayrım gözetmeksizin hizmet için tekrar eş başkanlarla belediyeye talip olduklarını ve kazanacaklarını belirtti. Malk,  daha sonra; “şehrin çeşitli merkezlerine dikilen Feqiye Teyran, Musa Anter, Ehmedê Xanî ve Mehmet Uzun’un heykellerini diktik. Bu heykeller bizler için büyük önem taşıyor. Bu çalışmaya son derece faşist zihniyetle yaklaşımlar oldu. Bu zihniyetlere karşı söz konusu çalışmanın kente barış ve kardeşlik getireceğine olan inancıyla heykellerimizin açılışını yapacağız. Bu değerlerimizin kentimize barış, kardeşlik ve özgürlük getireceğinden şüphemiz yok. Bu heykellerimizin Iğdır’a hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Iğdır Milletvekili Pervin Buldan; “ise Gazi olaylarının 17. yılını yaşıyoruz. Gazi olayında hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz” dedi.

Buldan, gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne de değindi. Buldan; “Berkin Elvan annesinin ekmek almaya gitmesini istemesinden dolayı dışarı çıkmıştı. Ekmek almak için dışarı çıkan Berkin Elvan Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin hedefi olarak hayatını kaybetti.  Berkin’in annesi ‘benim kuzumu Allah almadı Tayip Erdoğan aldı’ diye ağıt ediyor” dedi. Buldan, Kürt bir sanatçının konser vereceklerini belirtmişti. Ama Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesi üzerine iki gün yas ilan ettiklerini ve bu yüzden konseri iptal ettiklerini belirtti.

Buldan daha sonra açılışa katılanlarla birlikte heykellerin açılışını yaptı. İlk olarak insan hakları evrensel beyannamesini temsil eden heykeli ve daha sonra Feqiye Teyran, Musa Anter, Ehmedê Xanî ve Mehmet Uzun’un heykellerinin açılışını gerçekleştirdiler.

56

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.