Tendürek Kapandı, Sebze, Meyve Fiyatları Düştü

 

 Iğdır ovasının meyve ve sebze hasat mevsimi Tendürek Dağının terör sebebiyle kapatılması ile çiftçiyi perişan etti.

            40 Derece sıcağın altında meyve ve sebze yetiştiren Iğdır çiftçisi, tam hasada başladı, para kazanacağını düşündüğü anda fiyatlar dip yaptı.

            Konuyla alakalı hem üreticilerden ve hem de kabzımallardan alınan bilgiye göre şu anda bir kasa domates 2.5 TL 10 kilonun üzerinde ki bir karpuz 1 TL. Kavun hakeza öyle ve en kötüsü de bu fiyatlara rağmen alıcının olmadığından şikayet ediyorlar. Bilindiği üzere kış aylarından başlayarak araçların önünü kesen PKK, araç yakma, eylem yapma, Askere, Polise saldırmalarının ardından Van’a giden Tendürek yolu yetkililerin aldığı kararla trafiğe kapatıldı.

            Uzun süredir trafiğe kapalı olan Tendürek yoluna alternatif bir yol da olmadığı için, Van, Muş, Hakkari,  bölgelerine gidebilmek için Ağrı yolunu kullanmak gerekiyor.  Bu yolun mesafesi bir hayli uzun olduğundan Güneydoğudan alıcıların Iğdır’a gelmediğini söylüyorlar.

            Güneydoğu’dan alıcı gelmediği için fiyatların düştüğünü, fiyatı düşük olan sebze ve meyvelere alıcının olmadığını, çiftçinin bir yıllık emeğinin karşılığını çıkaracak bir kazanç elde edemediklerini ve hatta şu an itibariyle zarar ettiklerini ifade eden çiftçiler, devlet baba duruma bir an önce el atmalı, Tendürek dağında güvenlik önlemleri artırılmalı ve Tendürek dağı geçicide olsa trafiğe açılmalıdır diyorlar.

            Umarız yetkililer tez zamanda gerekli önlemi alır, çiftçinin el emeği, göz nuru ile yetiştirdiği ürünleri tarlada çürümeye terk edilmez.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.