TEMA’nın, “Ağaç Kardeşliği” Projesi İle Tohumlar Toprakla Buluşuyor

 

TEMA Vakfı, 2015 yılında başlattığı ağaçlandırma ve çocuklara yönelik doğa eğitimi projesi Ağaç Kardeşliği’ni 2017 yılında da uygulamaya devam ediyor. 21 Mart’ta Iğdır Bahçeşehir Okulları’nda ağaç kardeşliği coşkusu yaşandı.

            TEMA Vakfı Iğdır il temsilciliğinin yürüttüğü ağaçlandırma ve çocuklara yönelik doğa eğitimi projesi ağaç kardeşliği tüm hızıyla devam ediyor. İlimizde “Ağaç Kardeşliği” projesini uygulayan Iğdır Özel Bahçeşehir Okulu öğrencileri kızılçam tohumlarını toprakla buluşturdu. TEMA Vakfı Iğdır İl Temsilcisi Sevtap Doğru, “Ağaç Kardeşliği” projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

            Doğru açıklamasında şunları söyledi:

            “İlimizde Ağaç Kardeşliği projesini uygulayan Iğdır Özel Bahçeşehir Okulu’na, TEMA Vakfı tarafından gönderilen, Eğitim materyalleri, fidan dikim sertifikası, toprak, mercekli gözlem kutusu, gözlem defteri, saksı, kızılçam tohumu ve ağaç kartlarının dağıtımı yapıldı.”

            Ağaç Kardeşliği projesinin 2017 yılı uygulamalarına ilişkin bilgiler veren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç konuşmasında şunları söyledi:

            “Ağaç Kardeşliği ile doğa sevgisini içselleştiren nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Çünkü geleceğimiz olan çocukların doğayı koruyabilmeleri için öncelikle onu tanımaları ve sevmeleri gerekiyor. Ağaç Kardeşliği’ne dahil olan her çocuk kendi fidanını yetiştirme deneyimi yaşayacak. Ayrıca çocuklar için Balıkesir’de 5 bin 400 fidanlık ‘Çocuklar Hatıra Ormanı’ oluşturacağız. Bu sayede hem çocukların yetiştirdikleri hem de hatıra ormanı kapsamındaki fidanlarla birlikte toplam 10 bin 800 fidan toprakla buluşacak.

            Bununla birlikte 50 ilden toplam 5 bin 400 çocuk “Orman Ekosistemi ve Yaşamın Çeşitliliği” konulu doğa eğitimi programına katılacak. Böylece çocukların doğayı korumak için gereken farkındalığı kazanmaları konusunda önemli adımlar atılmış olacak” dedi.

Deniz Ataç, “Fidanların büyümesini izleyen çocuklar programın sonunda; ekosistem, endemizim, biyoçeşitlilik gibi kavramlarla tanışıyor. Kutu oyunu ile yapraklarından ağaçları tanımaya çalışıyor. Proje sayesinde gelecek nesilleri de doğal varlıkları koruma çalışmalarımıza dahil ediyoruz” dedi. Projenin Adım Adım Oluşumu’nun maratonlar kapsamında düzenlediği yardımseverlik koşularında TEMA Vakfı için koşan koşucuların destekleriyle, gönüllülerin ve öğretmenlerin katkılarıyla hayata geçtiğini ifade ederek sözlerini sürdüren Ataç, “Ağaç Kardeşliği’ne destek veren tüm koşuculara ve bağışçılarına teşekkür ediyor ve herkesi Ağaç Kardeşliği’ne davet ediyorum.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.